Najstarija ustanova kulture na Balkanu koja je u kontinuitetu radila, nikšićko Zahumlje obilježila je 120 godina trajanja svečanom akademijom i izložbom fotografija u Nikšićkom pozorištu.
Direktor Zahumlja, Vojislav Krivokapić, ocijenio je da je riječ o jednom od najznačajnih datuma u kulturi Crne Gore i naveo da o toj ustanovi i radu njenih umjetničkih segmenata najbolje govori 12 decenija trajanja.
”Danas Zahumlje broji oko 400 mladih stvaralaca koji djeluju kroz Mješoviti hor, Folklorne i Dramske ansamble, Veliki i Omladinski narodni orkestar, Zabavni orkestar, Književni klub Poenta poetika i niz drugih umjetničkih sadržaja”, naveo je Krivokapić.
Prema njegovim riječima, Zahumlje je afirmisalo kulturu Crne Gore širom Evrope i svijeta, a poseban značaj je što u toj ustanovi stvaraju većinom mladi ljudi, koji na najbolji način nastavljaju svijetlu tradiciju svojih prethodnika.
Predsjednik Opštine, Veselin Grbović, ocijenio je da Zahumlje decenijama predstavlja istinsko svjedočanstvo kulturnog bogatstva i tradicije Nikšića i Crne Gore koje je prenosilo na scenama širom svijeta.
”Zahumlje i njegova 120 godina duga priča svjedoci su bogatstva duha i velike stvaralačke energije Nikšića, koji je prepoznat kao kolijevka duhovnosti i umjetnosti”, istakao je Grbović.
On je podsjetio da su generacije nikšićkih umjetnika kroz različite umjetničke izraze i rad, prvo u Kulturno-umjetničkom društvu, a kasnije u Javnoj ustanovi Zahumlje, ispisivali impozantnu hroniku kulturno-umjetničkog života.
„Ovo je izuzetna prilika da iskažemo poštovanje za više od osam hiljada nekadašnjih i sadašnjih stvaralaca i članova Zahumlja, koji su svojim talentom i entuzijazmom izgradili kult inistitucije", kazao je Grbović.
Takav trud i rad praćen je, kaže on, i brojnim priznanjima sa kojima se ponose sve sekcije društva.
"A najveća nagrada je što su brojni mladi ljudi u Zahumlju naučili plesati, glumiti, pjevati, lijepo govoriti i prije svega družiti se i dostojanstveno ponašati”, rekao je Grbović.
Reditelj Blagota Eraković kazao je da je grad kojim ima Zahumlje bogat i ocijenio da bogatstvo Nikšića, njegove kulture i gospode ima oličenje u toj ustanovi.
Eraković je prenio svoja sjećanja i emocije na ”divne ljude i velike umjetnike” koji su stvarali u Zahumlju, gdje je kao gimnazijalac učestvovao u za to vrijeme ”podvigu, malom scenskom čudu”, Oratorijum Gorskog vijenca koji se izvodio i u Veneciji, a potom kao student režije glumio i u predstavi Plači voljena zemljo, u kojoj su učestvovale sve sekcije, a koja je doživjela ogroman uspjeh u Jugoslaviji.
”I danas kad dođem u Nikšić meni je nekako Zahumlje druga kuća. Dođem kući, pa odem u Zahumlje, jer me jednostavno vuče moja unutrašnja potreba, zato što sam još kao dječak proputio tamo”, rekao je Eraković.
Svečanoj akedemiji prethodilo je otvaranje izložbe fotografija i dokumenata od 1898. do 2018. godine pod nazivom Zahumlje - Iskra plama besmrtnoga, autorke istoričarke umjetnosti, Kristine Radović.
Potpredsjednica Opštine Nikšić, Sonja Nikčević, ocijenila je da ta izložba predstavlja vremeplov koji na najbolji način, brižljivo odabranim fotografijama, dokumentima i plakatima, ispisuje istoriju, stvaranje i razvoj Zahumlja, na koje je grad ponosan.
”Sa ovih fotografija isijava snažna poruka da čuvajući tradiciju i kulturnu baštinu gradimo osnove očuvanja identiteta i doprinosimo razvoju Nikšića i Crne Gore”, rekla je Nikčević otvarajući izložbu u Nikšićkom pozorištu.
Povodom 120 godina Zahumlja telegrame čestitki uputili su predsjednik Crne Gore Milo Đukanović i predsjednik Vlade Duško Marković.
Scenario i režiju za svečanu akademiju Zahumlja uradio je reditelj Goran Bulajić.