Call centar za potvrdu/otkazivanje specijalističkih pregleda u KCCG, kojim će se baza automatski ažurirati a oslobođeni termini biti dostupni izabranim ljekarima i pacijentima, predstavljen je danas u Ministarstvu zdravlja.
Generalna direktorica Direktorata za kontrolu i unapređenje kvaliteta u tom resoru, Vesna Miranović, kazala je na konferenciji za novinare da je elektronsko zakazivanje pokazalo i pozitivne i negativne strane.
„Velika je stvar za pacijente da u mjestu boravka dobiju servis zakazivanja pregleda bez odlaska u ustanovu sekundarnog i tercijarnog nivoa, a pokazalo se i da je taj servis odličan za prepoznavanje kadrovskih nedostataka i loše organizacije posla“, rekla je Miranović.
Prema njenim riječima, negativna strana servisa je što se veliki broj pacijenata nije odazivao na specijalističke preglede, a to, kako je navela, predstavlja veliki problem za KCCG, organizaciju rada i dostupnost zdravstvene zaštite.
Miranović je dodala da su nastojali da pronađu novo tehnološko rješenje kojim će se unaprijediti sistem elektronskog zakazivanja.
„Pacijent će novim servisom šestog, petog i četvrtog dana pred zakazani pregled dva puta dnevno dobijati poziv koji će glasiti da određenog dana i u određenoj ambulanti ima zakazan pregled u KCCG“, pojasnila je Miranović.
Kako je kazala, pritiskom na nulu pacijent potvrđuje dolazak na pregled, a na jedan otkazuje.
„Ukoliko se pacijent prvog dana odazove, više neće dobijati pozive, a ako se poslije tri dana i šest poslatih poruka na odazove, sistem će ga automatski eliminisati sa liste zakazanih pregleda i osloboditi termin drugom pacijentu“, objasnila je Miranović.
Pacijenti, kako je navela, moraju shvatiti da je odnos između zdravstvenog sistema i njih dvosmjeran.
„Pacijent ima obavezu da poštuje termin specijalističkog pregleda koji je zakazao i da, ukoliko odustane, o tome obavijesti KCCG i oslobodi termin za drugog pacijenta kojem je pomoć potrebna“, naglasila je Miranović.
Direktorica KCCG, Zorica Kovačević kazala je da su, otkad je uveden sistem elektronskog zakazivanja, svakodnevno radili analize nedolazaka pacijenata na preglede zbog kojih 25 do 38 odsto pregleda nije realizovano.
„Sve to je dosta finansijski koštalo KCCG, jer smo morali da u dopunskim i vanrednim ambulantama angažujemo ljekare koji su tamo morali da budu određeni broj sati čekajući posljednjeg pacijenta“, rekla je Kovačević.
Prema njenim riječima, novi servis je rješenje kako bi se oslobodile ambulante za veliki broj pacijenata koji žele da zakažu pregled u roku kako je to Pravilnikom definisano, odnosno da prvi pregled mora biti u roku od 30 dana.
„KCCG je otvorio sve ambulante do kraja godine i vikendom kako bismo stvorili uslove da najvećem broju pacijenata izađemo u susret i da se prvi pregled odradi u definisanom roku“, rekla je Kovačević.
Ona smatra da će, ukoliko projekat zaživi, biti dovoljno slobodnih termina kako bi izabrani ljekari mogli zakazati pregled svakom pacijentu u roku od mjesec, i kontrolni pregled u zavisnosti od zahtjeva koji prema njima imaju specijalisti.
Kovačević je kazala da očekuje da će za mjesec ili dva imati benefite od projekta, i da će uspjeti da blagovremeno informišu svakog građanina Crne Gore na koji način da zakaže i potvrdi specijalistički pregled.
„Nadam se da ćemo ovim projektom imati zadovoljne ljekare i pacijente kojima ćemo pružiti dostupnu i kvalitetnu zdravstvenu zaštitu“, zaključila je Kovačević.