Rektorka Univerziteta Crne Gore Radmila Vojvodić kazala je da je Inicijativa za njenu smjenu politički pamflet i poručila da je svojim djelovanjem afirmisala misiju Univerziteta i štitila integritet i autonomiju akademske zajednice.
Ona je to navela u izjašnjenju Upravnom odboru (UO) povodom Inicijative pet članova UO UCG – predstavnika Vlade Crne Gore za njeno razrješenje.
„Sa punom pravnom i moralnom odgovornošću tvrdim da sam kao rektor radila sistematično i posvećeno, u skladu sa zakonskim ovlašćenjima i, poštujući statutarne obaveze, istrajno zastupala odluke Senata UCG kao najvišeg akademskog tijela“, kazala je Vojvodić.
Ona ističe da je sprovela kao rektor i odluku UO UCG od 18. avgusta 2017. za upis studenata na akreditovani program Visoka medicinska škola (VMŠ)–Berane na Medicinskom fakultetu, „kako stoji u odluci – i to, kako je evidentno iz realizacije nastave, sanirajući sve kontroverze odluke skrojene pod političkim pritiskom!“.
Vojviodić je kazala da reformisani model studiranja kojem pripada i novi studijski program VMŠ znače novi evropski standard kvaliteta nastave na UCG, što podrazumijeva redovnost predavanja i pohađanja nastave, sa najboljim kadrom naše ustanove, u adekvatnim uslovima na Kliničkom centru.
„Ovaj koncept, koji je u trogodišnjem periodu reformi sproveden u djelo, daleko je od koncepta instant nastave za lako sticanje diplome, kao i nedostatne i provizorne bolničke kliničke prakse, kakav je dugogodišnjom nuždom prije reforme i akreditacije realizovan u Beranama“, rekla je ona.
Prema njenim riječima, možda je upravo u nerazumijevanju što je suština reforme na Univerzitetu Crne Gore „balvan spoticanja“ koji je proizveo današnju krizu upravljanja na Univerzitetu.
„Cijela ova nemila dogodovština započeta je prijetnjom iz Berana da će biti blokirana saobraćajnica ka Podgorici i peticijom političkih partija da studijski program VMŠ ostane u Beranama“, navodi Vojvodić.
Ona ocjenjuje da da u Inicijativi za njenu smjenu nema ni „natruha prava“, i da je koncepcijski i logički nepovezana i neutemeljena.
„Radi se o političkom pamfletu, ispisanom perom makijavelističkog manira, gotovo karikaturalnog sadržaja za civilizaciju u kojoj živimo i kao institucija djelujemo“, smatra Vojvodić.
Prema njenim riječima, stroga ozbiljnost kojom nastupaju potpisnici ove Inicijative bila bi parodična da nije upadljivo da ih u gaženju bazičnih vrijednosti institucije u kojoj upravljački participiraju vodi golem egzekutorski entuzijazam - što je više no zabrinjavajuće.
Kako je ocijenila Vojvodić, neutemeljene optužbe iznijete u Inicijativi samo su zaklon za političku egzekuciju koja se sprovodi kao lažna odbrana zakonitosti.
„UO UCG postao je politički instrument u, kako se objektivno ispostavlja, eliminiciji rektora Univerziteta zbog neslaganja sa stavom Vlade. Kako je spor između Univerziteta i Vlade povodom upisa na VMŠ završen još 18. avgusta, sve nakon toga je lični obračun premijera Vlade Crne Gore sa rektorom“, navodi Vojvodić.
Ona je istakla da uprkos ovakvoj realnosti, hoće da vjeruje u trijumf akademskih vrijednosti.
„Rezultati postignuti na UCG tokom mog rukovođenja neosporni su: institucija je finansijski stabilna, strukturno inovirana i normativno zaokružena. Sprovedena je sveobuhvatna reforma u skladu sa preporukama Evropske asocijacije univerziteta, uspješno smo akreditovani u novom i međunarodno kredibilnom modelu“, kazala je Vojvodić.
Ona ističe da je u svim oblastima ostvaren krupan kvalitativni napredak koji je potvrdila i Vlada Crne Gore ali, što je najobjektivnije, i relevantne međunarodne institucije koje se bave rangiranjem univerziteta.
„Vjerujem i da će se moj višegodišnji rektorski rad na unapređenju Univerziteta, pa i programa VMŠ, potvrditi kao uspješan. Kako pred onima koji ne razumiju obuhvat sprovedene reforme, tako i pred potpisnicima i inspiratorima Inicijative za moje razrješenje“, navela je Vojvodić.
Ona je porućila da bila smijenjena sa pozicije rektora ili ne, da će se pokazati da je svojim djelovanjem afirmisala misiju Univerziteta Crne Gore i njegovu poziciju u crnogorskom društvu, štitila integritet akademske zajednice i autonomiju Univerziteta.