Žabljak, uz značajne najavljene investicije, nikada nije imao većih razvojnih šansi nego što ih ima sada, ali da bi ta ulaganja uspjela mora se promijeniti pristup određenim procedurama, kazala je ministar ekonomije, Dragica Sekulić.
Ona je danas na sastanku sa privrednicima, koji je u okviru Biznis karavan organizovan na Žabljaku, saopštila da se mora promijeniti i odnos privrednika prema Opštini Žabljak i državi Crnoj Gori.
Iz Ministarstva su naveli da je sastanku u Opštini prisustvovao veliki broj drvoprerađivača, vlasnika ugostiteljskih objekata i turističkih radnika.
„Privrednici u Opštini Žabljak se u velikoj mjeri susrijeću sa nedostatkom radne snage i to je ono što moramo brzo rješavati u narednom periodu. Iznijeli su primjedbe i na visoke takse koje plaćaju i po osnovu zapošljavanja i po osnovu poslovanja, što su slični problemi sa kojima se susrijećemo i u drugim opštinama“, dodala je Sekulić.
Ona je kazala da u Opštini Žabljak postoji nekoliko uspješnih primjera privrednika koji su već koristili različite programe podsticaja koje daje Ministarstvo ekonomije.
„Imamo primjere uspješno realizovanih projekata po tom osnovu. Imamo registrovani klaster drvoprerađivača koji već daje određene inicijative u ime više privrednika. Osim što Ministarstvo pomaže privrednicima, čini mi se da je dobra prilika da privrednici koji su imali dobro iskustvo sa nama ta iskustva podijele sa ostalima“, navela je Sekulić i dodala da stoji obećanje privredi Žabljaka da u Ministarstvu ekonomije imaju otvorena vrata.
Predsjednik Opštine Žabljak, Veselin Vukićević, kazao je da je na sastanku zaključeno da treba da postoji koordinirana akcija Vlade i resornih ministarstava kada je u pitanju Opština Žabljak, kako bi se krenulo u pravcu konkretnog rješavanja uočenih problema.
„Ovo je bila dobra prilika da u neposrednoj komunikaciji predstavnici Ministarstva imaju što bolju sliku po pitanju privrednog ambijenta Žabljaka i dogovor je da će pomoći u koordinaciji sa drugim ministarstvima, kao i da neke stvari i mi pomognemo da krenu u boljem pravcu“, kazao je Vukićević.
Prema podacima Centra za razvoj durmitorskog područja, kako je kazao, u Žabljaku postoji 237 kompanija, od kojih dominiraju društva sa ograničenom odgovornošću i preduzetnici.
„Trenutna poslovna klima u gradu veoma je obećavajuća. Prodaja hotela Durmitor i planirana gradnja luksuznog turističkog kompleksa, najave rekonstrukcije hotela Jezera i Planinka, već započeta gradnja novih hotelskih kapaciteta, završetak izgradnje restorana na Crnom jezeru, aktivnosti koje se sprovode u cilju realizacije izmještanja benzinske pumpe i gradnje tržnog centra kod zaobilaznice, niz je činjenica koje govore u prilog da Žabljak kreće jednim boljim putem“, kazao je Vukićević.
Noviteti u uslužnim djelatnostima, sve veća usmjerenost poljoprivredi i ogroman pomak u drvnoj industriji gradnjom nove pilane na Njegovuđi, kako je ocijenio, pozitivan su aspekt skorijih dešavanja u privrednoj oblasti.
Predstavnik klastera drvopređivača Žabljak, koji posluje više od tri godine, Branko Karadžić, kazao je da je na sastanku dogovoren način prevazilaženja problema deset žabljačkih drvoprerađivačkih firmi.
„Taj problem je nabavka sirovine, kako te firme ne bi pošle u stečaj. Takođe, korisnici smo pomoći koju Ministarstvo ekonomije daje za razvoj klastera. Prošle godine smo dobili sredstva koja smo opredijelili za kupovinu mašine, a kojom smo omogućili zapošljavanje tri radnika“, kazao je Karadžić.
On je dodao da je zadovoljan saradnjom sa Ministarstvom i najavio da planiraju da već naredne godine apliciraju sa novim projektima.
Ministarstvo je, uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), pokrenulo Biznis karavan – karavan dobrih poslovnih prilika, kako bi obišli sve opštine u Crnoj Gori i u direktnoj komunikaciji upoznali privrednike sa svim programima podrške razvoju biznisa koje Ministarstvo sprovodi.
Osim Šavnika i Žabljaka, do sada je Biznis karavan posjetio Bijelo Polje, Berane, Mojkovac, Kolašin i Pljevlja.