Ovog petka biramo najljepši grad u Crnoj Gori. Predstavljamo ih prvo (po abecednom redu), uz prateće fotogalerije.
BAR
Najveći primorski grad u Crnoj Gori ujedno je i najsunčaniji, sa specifičnom mikroklimom zbog koje je se temperature u ovom gradu najmanje mijenja na dnevnom ali i na godišnjem nivou u državi. Ova klimatska odlika idealna je za uzgajanje maslina a u Baru još uvijek žive dva stabla starija od dvije hiljade godine. Samo na osnovu ovog detalja jasno je kakvu istoriju čuva nekadašnje arhiepiskopsko sjedište u kojem su stolovali kraljevi a pohodili ga carevi. Burna istorija donijela je, međutim, gradu pod Rumijom mnogo smjena vladara a samim tim i više ratnih razaranja na koja su se nadovezivali i razorni zemljotresi pa arhitektonski spomenici ovog grada nisu sačuvani kao što je to slučaj sa primroskim gradovima na zapadnom dijelu našeg primorja.
Uz to, Bar je tokom zadnjih 70 godina, zbog ekonomskih i političkih razloga, tri puta selio urbano jezgro pa je grad prilično raštrkan u inače velikoj opštini. Novi Bar je, vjerovatno najmodernije naselje u Crnoj Gori sa širokim ulicama i prilično jednobraznim stambenim zgradama, među kojima se kao reprezentativni objekat ističe ljetnji dvorac Kralja Nikole u kojem je danas smješten Zavičajni muzej grada. Ova palata ušuškana je u jednom od najatraktivnijih parkova u Crnoj Gori, na modernom šetalištu koje takođe nosi ime po poslednjem crnogorskom suverenu i koje bez dileme spade u tri najljepša u državi. U zaleđu grada uzdiže se još jedna velelepna palata opkoljena palmama koja I dalje služi svrsi s kojom je uzdignuta – kao dom barske nadbiskupije.
Stari Bar predstavlja jedinstveni spomenik susreta Orijenta i Zapadne civilizacije, sa srednjevjekovnim kastelom pod čijim bedemima vijuga varošica koja je od nekadašnje turske kasabe danas dotjerana u šarmantno turističko naselje. U geografskom i urbanističkom smislu, pod imenom Stari Bar podrazumijeva se tvrđava u kojoj je začet danas najveći primorski grad Crne Gore, varošica podno nje i okolna naselja. Barska tvrđava je gotovo milenijum predstavljala izuzetak među primorskim gradovima na Jadranu jer se nije uzdizala neposredno iznad mora, već je sagrađena na okomitom uzvišenju udaljenom 5 km od obale. Tek početkom 20. vijeka grad počinje da se “spušta” na obalu i počinje dioba na novi i stari Bar.
BUDVA
O turističkoj metropoli Crne Gore mišljenja su podijeljena kad je riječ o njegovoj arhitektonskoj estetici, ponajviše zbog superbrzog razvoja koji je za posledicu imao prilično neplansku gradnju. Uprkos svemu, Budva važi za najatraktivniju turističku destinaciju u Crnoj Gori i samo zbog svog spektakularnog položaja, plaža i prirodnog ambijenta zaslužuje status favorita u ovoj anketi.
Ako se tome doda kastelo na pjeni od mora u kojem je smještena stara Budva koje još uvijek ima status urbanog jezgra grada, jasno je da je izbor najljepšeg grada bez učešća naše turističke prijestonice nezamisliv.
Mada su mišljenja o estetici modern arhitekture podijeljena, na utisak koji ostavlja Budva utiče svakako i sjaj supermodernih hotela i drugih ugostiteljskih i poslovnih zdanja koja su tokom minule dvije decenije nikla u gradu i njegovim priobalnim naseljima.
CETINJE
Crnogorska prijestonica Cetinje definitivno je najljepšI grad u državi kada ga zaveje snijeg. Poseban šarm grad ima i u ranu jesen kada se pastelne boje prirode stope sa istovjetno toniranim fasadama cetinjskih palata s kraja 19. i početka 20.vijeka.
Cetinje je u svakom smislu grad spomenik, ušuškan podno Lovćena u istoimenom kraškom polju nanadmorskoj visini od 670 metara. Bilo bi teško pobrojati sva reprezentatin zdanja koja ovaj grad čine posebnim ne samo u Crnoj Gori, ali u ona po kojima je prepoznatljiv svakako spadaju Cetinjski manastir sagrađen 1701. godine po narudžbi vladike Danila Petrovića. U neposrednoj blizini su Biljarda i Dvor kralja Nikole. Za ljubitelje dinarskog kolorita i ambijentalnih cjelina koje odlikuju crnogorska naselja, a takvih je vjerovatno najviše među slikarima, ovaj grad je bez premca i u estetskom smislu u Crnoj Gori.
HERCEG NOVI
Podatak da se od 342 nepokretna spomenika kulture na teritoriji Crne Gore u opštini Herceg Novi nalazi 89, dovoljno govori o kakvom se biseru radi. I u turističkom i u istorijskom smislu.
Ako se tome doda i utisak koji dijeli vjerovatno većina turista koji redovno dolaze u njega, da Novi možda nije najuređeniji i u arhitektonskom smislu najsadržajniji grad u Crnoj Gori, ali je zato najskladnije i najšarmantnije upakovano naselje na našoj obali.
Novi osvaja i svojim nivelisanom arhitekturom, i bujnom mediteranskom vegetacijom u kojoj se kupa tokom čitave godine, ali i svojim utvrđenjima od kojih je turistički najprominentniji Kanli kula i Sat kula. Tu su još Citadela, Španjola, Forte Mare, Kula Svetog Jeronima…
Posebnu atrakciju predstavlja i Lazaret, građevina koju su Mlečni zidali u kamenu 1732. godine a koje je u 18. vijeku bila glavna zdrastvena ustanova u Boki.
Poseban dragulj Herceg Novog je manastir Savina, jedna od najljepših primjera arhitekture baroka na Jadranu u čijem se sklopu nalaze tri crkve od kojih je najstarija Svetog Save iz 15. vijeka.
Među atrakcijama Novog treba ubrojati i ostrvce Mamula kružnog oblika i prečnika 200 metara na kojem se nalazi utvrđenje koje je služilo i kao zloglasni logoru oba svjetska rata.
KOTOR
Jedini grad u Crnoj Gori koji je pod zaštitom UNESKO, što dovoljno govori o kakvom se arhitektonskom i istorijskom biseru radi. Stari grad Kotor bez dileme je najljepši i najatraktivniji kastelo na crnogorskoj obali. Nažalost, van zidina starog grada, Kotor nema ni djelić sjaja koji je spakovan u bedemima bokeške prijestonice u kojoj je najjači pečat ostavila venecijanska arhitektura. I ovaj drevni grad proživio je mnogo smjena vlasti ali je, za razliku od Bara i Ulcinja, pretpio mnogo manje razaranja zbog čega, kao cjelina, predstavlja najveći arhitektonski dragulj u Crnoj Gori, što uostalom potvrđuje i status UNESKO spomenika.
Za nabrajanje reprezentativnih objekata u starom kotorskom gradu bilo bi potrebnomnogo više prostora, pa ćemo ovo prilikom navesti samo Katedralu Svetog Trifuna, Crkvu Svetog Nikole, palate Drago, Bizanti, Beskuća, Buća, Grgurina…
U neposrednoj blizini Kotora nalazi se više magičnih mediteranskih naselja među kojima se estetikom i jadranskim šmekom izdvaja Perast u kojem dominira crkva Svetog Nikole sa impozantnim zvonikom visokim 55 metara. Preko puta Risna senalazi Gospa od Škrpjela, vještačko ostrvce nastalo nabacivanjem kamena na podvodnu hrid. Ukoliko Risan i Gospa od Škrpjela ulaze u “bodovanje” prilikom izbora za nejljepši grad Crne Gore, onda Kotor dobija uoči glasanja dobija status apsolutnog favorita…
NIKŠIĆ
Drugi po veličini grad u Crnoj Gori odavno je počeo da gubi sjaj koji je dobio u vrijeme Kraljevine Crne Gore i kasnije u SFRJ kao jedan od vodećih industrijskih centara u zemlji. Nikšić je nekada važio za planski najsređeniji grad u Crnoj Gori ali se ekonomski krah države početkom devedesetih godina prošlog vijeka najsnažnije osjetio u ovom gradu.
Od starijih zdanja, epitet reprezentativnih u Nikšiću zaslužuje hram Svetog Vasilija s kojeg se pruža pogled na cijeli grad, dvorac kralja Nikole i gradska kuća i željeznička stanica.
PODGORICA
Najveći i glavni grad Crne Gore Podgorica na planu estetskog doživljaja često je podcijenjian pa je ostalo upamćeno da ga je bivši hrvatski košarkaš i novinar Zoran Čutura okarakterisao u svojoj kolumni nakon Eurobasketa 2005. godine kao jednu od pet najružnijih prijestonica u Evropi. Od tada, Glavni grad je, međutim, prilčno sređen u urbanističkom smislu, dobio je mnogo reprezentativnih zdanja poput Capital plaze i mosta Milenijum, pa je utisak da grad koji je za pola vijeka upetnaestostručio broj stanovnika počeo da dobija znatno ljepše obrise.
Činjenica je da Podgorica nema mnogo reprezentativnih kultruno istorijskih objekata. Jedan od najznačajnijih je svakako Crkva Svetog Đorđa na Gorici koja predstavlja zvanično najstariju građevinu Glavnog grada i ujedno jedini sačuvani objekat iz predosmanskog doba.
TIVAT
Nekada najneatraktivniji bokeški grad od izgradnje Porto Montenegra postao je najluksuznija primorska destinacija na crnogorskoj obali. Prije neimarskog talasa koji je izazvala gradnja najmodernije marine u ovom dijelu Mediterana, Tivat nije imao baš srećno izvaganu sintezu mediteranskog gradića i socrealističke arhitekture koju mu je donio u amanet status vojnog brodogradilišta i remonta Arsenal.
Elitni nautički turizam za nekoliko godina gotovo da je izbrisao tragove jugoslovenske epohe i utisak je da se danas postavlja pitanje kada će Tivat, ako već nije, elitna turistička destinacija u Crnoj Gori, što podrazumijeva i adekvatanu neimarksu estetiku. Da li je crnogorski “Montekarlo” već sada zaslužio status najljepšeg grada u državi, naravno, pitanje je ukusa koji I testiramo ovom anketom.
ULCINJ
Simbol najjužnijeg crnogorskog primorskog grad svakako je kastelo uzdignut na bedemu iznad zaliva, koji podsjeća na naunkani brod.
Stari Ulcinj predstavlja jedinstvenu atrakciju sa svojim ilirskim bedemima, Citadelom, trgovima i djelimično sačuvanim stambenim blokovima. I ovaj grad ima burnu istoriju poput Bara. Novi Ulcinj, za razliku od svog najbližeg susjeda, zadržaoje orijentalni arhitektonski raspored, u kojem nema reprezentativnih istorijskih ali ni većih stambenih objekata.
Koji je od predstavljenih gradova, po vašem mišljenju, najljepši u Crnoj Gori? Glasajte!
Anketa
Koji grad je u Crnoj Gori najljepši?
-
Bar
23.1% (827)
-
Budva
5.36% (192)
-
Cetinje
4.41% (158)
-
Herceg Novi
10.17% (364)
-
Kotor
33.46% (1198)
-
Nikšić
8.83% (316)
-
Podgorica
3.58% (128)
-
Tivat
6.7% (240)
-
Ulcinj
4.39% (157)