Kompanija Mercator Crna Gora, koja posluje u sastavu Agrokora, neće otpuštati radnike i zatvarati markete u Crnoj Gori zbog dužničke krize u hrvatskoj kompaniji.
Iz kompanije Merkator Crna Gora Vijestima je saopšteno da posluju, kao i do sada stabilno.
“Sve finansijske obaveze prema zaposlenima, državi, dobavljačima i drugim partnerima izmirujemo u skladu sa zakonom i planiranim rokovima, a u toku je zapošljavanje novih sezonskih radnika”, rekli su predstavnci Mercatora.
Ta firma u Crnoj Gori ima 111 prodavnica u kojima je zaposleno 1,53 hiljade radnika. Agrokor posjeduje 61 preduzeće u zemljama bivše Jugoslavije odnosno Hrvatskoj, Srbiji, Sloveniji, Bosni i Hercegovini (BIH) i Crnoj Gori, kao i Mađarskoj.
Firma koja je u vlasništvu biznismena Ivice Todorića ima dugove od šest milijardi eura od čega su 3,5 milijardi dugovanja prema bankama. U naredne tri godine Agrokor treba da vrati povjeriocima 1,5 milijardi eura.
Todorić: Sve što sam izgradio predao sam Hrvatskoj
Todorić je slovenački Mercator platio više od pola milijarde eura i to u trenutku kada je ta firma imala dugove oko milijardu eura. Regionalni mediji pišu da je upravo ta kupovina bila najveći kamen o vratu Agrokoru.
Todorićeva IMPERIJA: Ostrvo, jahte, vile...
U hrvatskoj je na Vladin predlog usvojen posebni zakon koji predviđa da država pomogne firmama koje imaju više od osam hiljada zaposlenih i milijardu EUR duga, a koje su od posebnog interesa za državu. Taj zakon je nazvan Lex Agrokor.
Ruska Sberbank i VTB banka, drže 52 odsto ukupnih dugova Agrokora, odnosno više od 80 odsto dugova prema bankama.
Hrvatski analitičari upozoravaju da će kriza u Agrokoru oslabiti hrvatsku ekonomiju, a koliko će je oslabiti zavisiće od mogućnosti dobavljača, prerađivačkih kompanija da krenu da izvoze. Zavisiće, kako kažu, i od preostalih 90 odsto ekonomije da se prilagodi novoj situaciji i ne dopusti prelivanje krize.
Srpski mediji pišu da ukoliko se ne oporavi, Agrokor bi sa sobom mogao da povuče i pojedina srpska preduzeća. U Agrokorovim preduzećima u Srbiji, među kojima su i neki od najvećih trgovinskih lanaca - Roda, Idea i Mercator, zatim Dijamant, Frikom, Kikindski mlin, MG Mivela, radi oko 11 hiljada ljudi.
Kako je objavio Index.hr, Antonio Alvarez Treći, kojeg su ruske banke postavile za glavnog u procesu osmišljanja izlazne strategije u Agrokoru i restrukturiranje kompanije, napustio je Hrvatsku. Taj potez je uslijedio nakon što je Vlada Hrvatske imenovala Anta Ramljaka za glavnog u procesu reorganizacije firme.
Hrvatski Poslovni list objavio je da je Agrokor izašao iz vlasničke strukture turističke kompanije Karisma Hotels Adriatic (KHA), koju je osnovao prije četiri godine s grupom TUI i meksičkim Karisma Resorts Internationalom. U Agrokoru nijesu potvrdili tu informaciju, a odgovor TUI-a Poslovni još čeka.
Ta nezvanična informacija, navodi hrvatski list, pojavila se povodom namjere KHA da preuzme upravljanje crnogorskim Hotelsko-turističkim preduzećem (HTP) Ulcinjska rivijera, što su mali dioničari dočekali u panici da će im Agrokor sa svojim problemima pokvariti posao.
Iz KHA su kazali da je Agrokor prisutan u vlasničkoj strukturi.
“Aktivnosti koje će se eventualno preduzimati imaće za cilj nastavak nesmetanog daljeg uspješnog poslovanja KHA grupacije”, rekli su iz KHA.