Državna nagrada Miroslavljevo jevanđelje za 2016. godinu uručena je u Bijelom Polju književniku, Zuvdiji Hodžiću.
Nagradu je u petak uručio ministar kulture, Janko Ljumović.
On je, kako je saopšteno iz Ministarstva kulture, istakao značaj Miroslavljevog jevanđelja za crnogorsku kulturu.
"Nastalo koncem XII vijeka, najvjerovatnije u Manastiru Svetog Petra pored Bijeloga Polja, u posljednjem dahu veličanstvene Dukljanske kraljevine, ovaj predivni Pergamentni kodeks predstavlja jedan od najvažnijih djelova bogatog mozaika crnogorske kulture“, naveo je Ljumović.
Kako je kazao, u vrijeme prije i poslije nastanka Jevanđelistara, uviđa se vjekovno preplitanje kulturnih obrazaca – od predromaničkih, romaničkih ili vizantijskih stilova, do predivnih orijentalnih i islamskih, što je ovome prostoru ostavilo neoborive dokaze o plodotvornom susretu različitosti, čime se i danas može predstavljati primjer čak i onim društvima čije je etničko šarenilo mnogo svedenije.
“Roman “Svi moji” jeste svojevrsni isječak iz vremena koji pokazuje koliko je samo trajanje jednog neunisonog prosotra uslovljeno njegovom sposobnošću da nalazi tačke spajanja različitih kulturnih tradicija”, rekao je Ljumović.
Taj, kako je naveo, socio-kulturološki mehanizam mora uvijek biti u osnovi svake strategije jednog društva kakvo je crnogorsko, a koje teži interkulturalnosti različitosti, jer interkulturalnost doprinosi progresu više od svih dekleracija i povelja.
"I kao što nam svaka stranica Miroslavljeva jevanđelja pokazuje da se upravo sinergijom različitih umjetničkih i kulturnih uticaja ostvaruju visoki estetski dometi, tako nas i jezičko, stilsko i idejno raznoglasje savremene literature čini prijemčivijim za prihvatanje različitosti, što je prvi preduslov za harmonizovani suživot”, rekao je Ljumović.
Hodžić je kazao da svejedno da li to čine perom, kičicom, mistrijom, obrađivanjem grubog kamena, ugrađivanjem u temelje Panteona ili sizifovskim guranjem uz brdo - umjetnici što više daju – više i imaju, "što njihova djela više pripadaju drugima – sve su više i naša".
“Zato i ja „Miroslavljevo jevanđelje“ smatram svojim, zato i ovu nagradu doživljavam kao priznanje umjetničkom djelu ali i potvrdu multikulturalnosti i multietičnosti našeg društva, ljepote življenja i stvaranja u Crnoj Gori. Na to smo svi s razlogom ponosni”, rekao je Hodžić.
Predsjednik Opštine Aleksandar Žurić, rekao je da je Bijelo Polje svjesno časti da dodjeljuje nagradu tako prestižnog imena kao što je to Miroslavljevo jevanđelje.
“A večeras je srećno što je dodjeljuje prijatelju našeg grada, sjajnom pjesniku, pripovjedaču, rimanopiscu i izvanrednom čovjeku. Jer večeras je akademik Zuvdija Hodžić samo laureat, a već od sjutra čuvar te naše nagrade koja mu je dodijeljena, a samim tim i čuvar naše kulturne istorije”, naveo je Žurić.
Žiri za dodjelu nagrade Miroslavljevo jevanđelje za 2016 .godinu činili su predsjednik Mladen Lompar i članovi Milorad Popović, Jovanka Vukanović, Živko Andrijašević i Bogić Rakočević.