Ministarstvo održivog razvoja i turizma izdalo je građevinsku dozvolu kompaniji Terna za postavljanje podmorskog energetskog kabla od Italije do Crne Gore, kroz crnogorsku teritoriju.
“Građevinska dozvola se izdaje za postavljanje 500 kilovoltnog (kV) HVDC podmorsko/podzemnog kabla za prenos električne energije, dionica kroz Crnu Goru u okviru Detaljnog prostornog plana (DPP) za koridor dalekovoda 400 kV sa optičkim kablom od crnogorskog primorja do Pljevalja i podmorski kabl, 500 kV, sa optič kim kablom Italija – Crna Gora”, navodi se u rješenju Ministarstva, piše Pobjeda.
Trasa kabla počinje od ulaska u teritorijalne vode Crne Gore i završava se priključenjem na konvertorsku stanicu u Lastvi Grbaljskoj.
“Polovi podmorskog kabla se polažu na morsko dno u okviru teritorijalnih voda Crne Gore. Izlaz kabla na kopno je predviđen na sjevernoj zoni rta Ponta u blizini plaže Jaz”, objašnjeno je u rješenju.
Podmorski kablovi će prelaziti obalu tako što će se provlačiti kroz prethodno položene HDPE cijevi. Ulazna tačka te cijevi u more je na dubini od deset metara, a izlaz na kopno je u okviru spojne komore more/kopno gdje će se podmorski kablovi povezati sa kopnenim.
U rješenju je navedeno da se dva pola podzemnog kabla polažu u odvojene rovove i duž jedne strane brda vode se u pravcu magistralnog puta Budva-Kotor. Nakon prolaska ispod magistralnog puta, kablovska trasa se usmjerava prema lokaciji Blato u Lastvi Grbaljskoj, gdje je predviđena lokacija konvertorske stanice u kojoj se kablovi priključuju na postrojenje.
Istovremeno i paralelno sa energetskim položiće se optički kabl za telekomunikacione veze.
Investitoru prestaje pravo građenja, ukoliko ne počne gradnju objekta u roku od dvije godine.
Terna je građevinsku dozvolu od Ministarstva održivog razvoja tražila 22. juna.
Obaveza Crnogorskog elektroprenosnog sistema, u kojem je Terna vlasnik 22 odsto kapitala, je da izgradi 400 kV dalekovod Lastva – Čevo – Pljevlja, uključujući i trafostanicu Lastva.
Ugovor o povezivanju Italije i Crne Gore energetskim kablom potpisan je sredinom novembra 2010. godine. Vrijednost projekta iznosi oko milijardu EUR, s tim što Crna Gora učestvuje sa 100 miliona eura.