Crnogorski muzičar Sergej Ćetković pozvao je danas u Nikšiću sve koji to mogu da postanu hranitelji, i da na taj način nekom djetetu obezbijede srećeno djetinjstvo.
Ćetković je učestvovao na Otvorenom danu posvećenom hraniteljstvu, koji je nikšićki Centar za socijalni rad organizovao u okviru nastavka kampanje Svako dijete treba porodicu.
On je naglasio da ništa ne može da se mjeri sa toplinom porodičnog doma, bez obzira na sve uslove koje nadležne institucije omogućavaju djeci bez roditeljskog staranja.
„Dovoljno je da se svako od nas pokrene da ovoj djeci učinimo ljepše i bogatije djetinjstvo, da omogućimo da rastu bezbrižna svakog dana, ispunjena roditeljskom ljubavlju i pažnjom. Poklonite osmjeh i zagrljaj, srećno djetinjstvo svakom djetetu. Prijavite se najbližem Centru za socijalni rad i postanite hranitelj“, pozvao je Ćetković.
Hraniteljka Rajka Dimitrijević kazala je da je prvenstveno majka troje i hraniteljka još dvoje djece, ističući da je to iskustvo neprocjenjivo blago koje se novcem ne može platiti.
„Ljubav prema djeci je u meni probudila neke najtananije emocije i javila se velika želja da, uz istina veliko odricanje, pomognem nekom ko čeka na topli dom i porodicu. Ujedno, to je dobar primjer mojoj djeci da treba da budu dobri ljudi i pomažu drugima u nevolji“, kazala je Dimitrijević.
Ona je rekla da je jedna djevojčica usvojena, dok trenutno još dvoje djece u njihovoj porodici čeka svoj dom.
„Jedni dolaze, drugi odlaze svojim putem, a mi ostajemo srećni, nadajući se da je Bog bio milostiv i omogućio za njih najbolji izbor“, navela je Dimitrijević.
Šef predstavništva UNICEF-a za Crnu Goru, Bendžamin Perks, kazao je da nijedno dijete bez roditeljskog staranja mlađe od tri godine ne smije biti smješteno u instituciju, jer je osnovno pravo svakog djeteta da se o njemu brinu u porodičnom okruženju.
Perks je ukazao da je to neophodno i za normalan razvitak djece i podsjetio na istraživanja koja pokazuju da se djeca smještena u institucijama u ranom djetinjstvu izlažu riziku od zaostajanja u psihološkom, emotivnom i fizičkom razvoju.
“Ne postoji ni jedna odluka koja bi bila značajnija, a koju Vlada može da donese, a imala bi veći uticaj na ljudska prava, na dobrobit ljudi, od odluke o brizi za dijete koje je bez roditeljskog staranja. Svi težimo da CG bude jedna od prve tri zemlje u regionu u kojoj djeca mlađa od tri godine neće biti smještana u institucije“, rekao je Perks.
Prema njegovim riječima, da bi se to ostvarilo predstoji dug put i biće potrebno uložiti dosta napora kako bi se taj problem rješio što je, kako je kazao, jedan od ključnih pitanja ljudskih prava.
Govoreći o koristima koje pruža domljavanje djece kroz hraniteljstvo, Perks je rekao da je to nemjerljivo iskustvo.
„Hraniteljstvo u ekonomskom smislu predstavlja najefikasnije rješenje. Ne samo što bolje zadovoljava potrebe djeteta, već je tri puta jeftinije od smještaja djece u institucije“, rekao je Perks.
Predsjednik Opštine Nikšić, Veselin Grbović, kazao je da je potrebno razmotriti osnivanje centra za potrebe hraniteljstva na lokalnom nivou.
On je rekao da će Opština Nikšić biti pouzdan partner, a da bi ostvarili krajnji cilj da se svakom djetetu omogući da raste i razvija se u porodičnom okruženju, potrebno je da uložiti dodatne napore u razvijanju uloge hraniteljstva.
„Dosadašnji rezultati govore u prilog činjenici da se za kratko vrijeme može učiniti mnogo, ali da je potrebno nastaviti sa aktivnostima na tom polju“, kazao je Grbović.
Direktor Centra za socijalni rad, Ivan Mitrović rekao je da je, imajući u vidu čijenicu da je Crna Gora potpisnica Konvencije o pravima djeteta, društvo dužno da obezbjedi da svako dijete raste u adekvatnom porodičnom okruženju.
On je podsjetio da su Vlada, kancelarija UNICEF-a i delegacija EU u Crnoj Gori, u septembru 2013. godine pokrenuli kampanju Svako dijete treba porodicu, u cilju promocije hraniteljstav kao najboljeg vida zaštite svakog djeteta.
„Kampanja ima za cilj rast broja hranitelja u Crnoj Gor kako bi smanjili institucionalni smještaj djece i podigli svijest građanstva o osnovnoj ljudskoj potrebi i pravu svakog djeteta da raste u takvom okruženju“, rekao je Mitrović.
Prema njegovim riječima, razvoj hraniteljstva ima izuzetan društveni značaj, ali prioritetno treba jačati servise podrške biološkoj porodici kako bi u samom začetku problema spriječili njegov razvoj i napuštanje djece.
„Tek onda, ako je to nemoguće, moramo djete smjestiti u hraniteljsku porodicu. U praksi postoji veliki broj primjera srodničkog hraniteljstva, posebno u Crnoj Gori, što možemo reći da čak postaje tradicija, ali moramo raditi na regrutovanju što većeg broja nesrodničkih hraniteljskih porodica“, rekao je Mitrović.
On je istakao da je nikšićki Centar za socijalni rad od 2013. godine, kada je stupio novi Zakon o socijalnoj i dječijoj zaštiti, omogućio da ni jedno dijete od tada ne boravi u instituciji, već je pronađena hraniteljska porodica.
Nikšić drugi put organituje dan posvećen hraniteljstvu.