Vojni penzioner tvrdi da stečajna uprava Ekos banke traži da m se oduzme imovina zbog kredita koji nije podigao.
Stečajna uprava EKOS banke pokrenula je 2009. godine postupak za oduzimanje movine Vukašinu Laboviću na osnovu nevraćenog kredita od 80.000 eura. Labović sedam godina pokušava da dokaže da ovaj kredit nije podigao, piše Dan.
Prema riječima ovog penzionisanog oficira JNA on je sa još 11 kolega ove osiguravajuće kuće prevaren od direktora Ekos banke i vlasnika Svisosiguranja za koje je radio da da je navodno podigao kredit u iznosu od 800.000 eura. I ekos banka i Svis osiguranje bili su u vlasništvu Ranka Labovića.
Ekos banci je 28.marta 2003. godine oduzeta dozvola za rad a ugovori o stambenim kreditima sa 12 klijenata su zaključeni 19. i 20. marta iste godine. Prema blagajničkom čeku iz Ekos banke krediti u iznosu od pola miliona eura su navodno isplaćeni za šest klijenata među kojima je i Vukašin Labović i to u subotu, dan pošto je banci oduzeta dovola za rad.
Labović kao i ostalih pet kreditno zaduženih klijenata ekos banke tvrde da im ovaj novac nikada nije isplaćen, navodi Dan.
Presudom Osnovnog suda iz 2009. godine Vukašin Labović je obavezan da Ekos banci u postupku likvidacije na ime duga isplati 80.000 eura sa zakonskom kamatom počev od 29. marta 2003. godine.
Labovićtvrdi da su Ekos banka i Svis osiguranje na isti načinprevarili ukupno 12 građana, među kojima je i on.
Sudovi su različitim sudskim postupcima donijeli različita rešenja po kojim se svi klijenti osim njega oslobađaju obaveze plaćanja kredita pozivajući se na to da je potraživanje zastarjelo ili je uvažena potvrda koju su dobili od vlasnika ova dva privredna društva Ranka Labovića da im novac nije ni isplaćen.
Vukašin Labović tvrdi da je nevolja počela kada ga je prezimenjak Ranko postavio za predsjednika borda direktora u Svis osiguranju,člana borda direktora Montenegro osiguranja i na još nekoliko funkcija.
„Nisam vjerovao s kim imam posla. Ekos banka je obavljala sumnjive poslove i prao se novac. Kada je trebalo da dođe do zatvaranja banke, odnosno oduzimanja dozvole za rad od strane regulatora, Ranko Labović me je zamolio da sa nekoliko prijatelja podnesem zahtjev za kredit samo kako bi i Centralne banke vidjeli da se posluje i da bi, kako je tada tvrdio, spasili banku“, ispričao je Vukašin Danu.
Sa 11 kolega je podnio zahtjeve za podizanje kredita, on na 80.000 eura koje, kako tvrdi, nikada nije podigao.
„U svim zahtjevima koje smo potpisali navodi se da smo podigli novac a on (Ranko Labović) nam je rekao da je to samo formalnost. Nedugo nakon toga stigao je zahtjev za otplatu kredit i saznajemo da smo prevareni“, rekao je Vukašin Danu.
On je ispričao da je Ranko Labović 2006.godine tvrdio da je u pitanju greška i da im je predložio advokata koji je zastupao i njega. Vukašin kaže da je tada podnio ostavku jer je ranko od njega tražio da „pere novac“,teda jedesetakdana kasnije zbog srčanih problema završio u bolnici.
Po izlasku iz blnice Vukašin je, kaže, shvatio da advokat u dokumentaciji ne navodi da on nikada nije podigaonovaci ukida mu punomoćje.
„Poslije otkazivanja punomćja advokatu više nisam odbijao pozive na ročište, a iz suda sumi reklida poziv „nisu mogli da mi uruče“ pa nisam dobio mogućnost da se branim na sudu, rekao je on.
Vukašin tvrdi da je Ranko Labović ovjerio kod suda potvrdu da on nije podigao kredit a on se nekolio puta potombraćao stečajnoj upravi koja protiv njega vodi spor sazahtjevom da mu se oduzme imovina.
Naredno ročište je 2.marta u podgoričkom Osnovnom sudu.