Prema evidenciji matične službe u Bijelom Polju, posljednjih godina sklapa se sve manje brakova, a prema riječima matičara, mladi se “pravdaju” teškom materijalnom situacijom, pišu Dnevne novine.
Od 2005. godine u Bijelom Polju je godišnje u prosjeku sklapano između 220 i 230 brakova prosječne starosti mladenaca od 25 do 30 godina. U posljednje dvije decenije na seoskom području bjelopoljske opštine znatno je smanjen broj stanovništva, o čemu svjedoči i činjenica da je u školama sve manje đaka. Osim smrtnosti i migracije koja je uvijek bila aktuelna, posebno je zabrinjavajuća bijela kuga i sve manje sklopljenih brakova.
Prema riječima aktiviste iz mjesnog centra Pavino Polje, Luke Peruničića, na tom području živi oko 2.500 građana, dok centar, bez okolnih sela, broji oko 300 žitelja, što je znatno manje nego u ranijem periodu.
"Na ovom području ima više od 400 neoženjenih muškaraca starijih od 30 godina, dok je gotovo polovina starija od 40 godina. Seoske škole su gotovo prazne, pa bi naše društvo trebalo da posveti veću pažnju ovom problemu", kazao je Peruničić, dodajući da je slična situacija i u ostalim selima duž Vraneške doline.
"Broj stanovnika i na ovom području smanjio se u velikoj mjeri i domaćinstva su uglavnom staračka. Među 6.000 stanovnika, koliko ih je evidentirano da žive na ovom području, više od 1.000 je neženja starijih od 25 godina", kazao je Peruničić.
Slična je situacija i u ostalim mjesnim centrima na području bjelopoljske opštine, Bistrici, Loznoj, Rasovu, gdje je migracija, uglavnom mladih, uzela svoj danak.
Nemaština i neizvjesna budućnost primorale su mnoge da se upute u pečalbu u potragu za boljim životom, pri tome eliminišući sklapanje braka.
Društveno politički radnik i predsjednik NVO Behar, Rifat Vesković, neodlučnost mladih da sklapaju brakove vidi u lošoj socijalnoj politici.
"U našoj državi najlošija je socijalna politika u Evropi. Žalosno je da se ukida dječji dodatak u onim porodicama gdje je prijeko potreban, a novi Zakon o doživotnoj nadoknadi majkama sa troje i više djece je posljednji alarm da se popravi situacija 'bijele kuge'", kazao je Vesković.
Osim navedenog, prema riječima Veskovića, zabrinjavajuće je da uglavnom sklapaju brakove oni koji imaju "dobru materijalnu podlogu".
"Ukinuti su razni oblici socijalnih davanja pa nije čudo što je u posljednjih godinu dana na hiljade građana, među kojima je većina mladih, napustilo državu i zaputilo se prema zemljama zapadne Evrope u potrazi za boljim životom. Usljed smanjenog broja sklopljenih brakova dolazi i do pada nataliteta", kazao je Vesković.