Odbor za ljudska prava i slobode nije danas podržao amandmane poslanika DF-a na Predlog zakona o izboru, upotrebi i isticanju nacionalnih simbola, kojima je predviđeno da u zakonu umjesto "drugih manjinskih nacionalnih zajdnica".
Članovi Odbora nijesu prihvatili ni amandmane Pozitivne Crne Gore, dok je izjašnjavanje o ostalim, zbog nedostatka kvoruma, odgođeno.
Amandmane DF-a podnijeli su poslanici Emilo Labudović, Strahinja Bulajić i Slaven Radunović.
„Mi smo ustali da na ovaj način srpskom narodu u Crnoj Gori obezbijedimo prava koja imaju svi ostali“, rekao je Labudović, obrazlažući predložene amandmane.
Prema njegovim riječima, namjera nije da se Crna Gora „posrbljava više nego što ona to jeste“, već da ne dozvole da bilo koja institucija određuje ono što će Srbi smatrati svojim simbolima.
Obrazlažući amandman koji se odnosi na upotrebu termina nacionalne zajednice, on je podsjetio da Srbi ne priznaju status manjine u Crnoj Gori.
Srbi su, kako je naveo, jedan od konstitutivnih naroda u državi i ta izmjena „nikome ne šteti a nama bi bila od koristi da se u sopstvenoj državi ne osjećamo kao stranci“.
Ministar rada i socijalnog staranja Suad Numanović nije prihvatio amandmane Labudovića, objašnjavajući da se ne mogu kršiti Ustavom utvrđene norme.
On je objasnio da simbole određene zajednice definišu nacionalni savjeti, dodajući da poslanici koji pripadaju toj zajednici imaju ulogu u toj proceduri.
Prema riječima Numanovića, nemoguće je mimo ustavnih i zakonskih uređenja „određivati ko je manjina a ko većina u državi“.
On je kazao da amandman ne može biti prihvaćen, „bio on opravdan ili ne, mi zakonom nijesmo nadležni da to utvrđujemo“.
Labudović je, odgovarajući na obrazloženje Numanovića, poručio da je sve jasno kao dan. „Vi sva prava srpskog naroda hoćete da svedete na prava manjina“.
On je, komentarišući ulogu nacionalnih savjeta prilikom usvajanja simbola, kazao da neće učestvovati u toj „sumnjivoj raboti“, dodajući da su „našli trojanske konje među srpskim narodom“.
„Ostavljate narod koji još broji jednu trećinu
stanvoništva u državi bez simbola ili pokušavate da nas ugurate da do njih dođemo kroz status manjine i preko nacionalnih savjeta“, rekao je Labudnović.
Priča o nacionalnim savjetima, kako je dodao, neće proći „sve dok je Nove srpske demokratije u parlamentu“.
„Ako sjutra na vjenčanju mog sina razvijem trobojku, naravno uz ostale, šta ćete sa mnom, hoćete li me hapsiti“, upitao je Labudović, objašnjavajući da je zbog toga neophodno da se Srbima zagarantuju zakonom simboli koje oni sami biraju.
Odbor nije podržao ni amandmane poslanika Pozitivne Srđana Perića i Gorana Tuponje koji se odnose na rok za donošenje akta u upotrebi nacionalnih simbola u službenim prostorijama, organa lokalne sarnouprave, kao i u prostorijama namijenjenim za vjenčanja.
Predlogom je predviđen rok od 18, a poslanici su tražili smanjenje na šest mjeseci.
„Smatramo da se ne radi o aktu za čiju pripremu je potrebno 18 mjeseci, pa stoga predlažemo da se rok smanji na šest kako se ne bi bespotrebno pravila duga pravna praznina“, objasnio je Tuponja.
Numanović je predložio da utvrde „kompromisno rješenje“ koje bi bilo rok od 12 mjeseci, ali budući da Tuponja nije prihvatio prijedlog ministra, Odbor se je glasao o amandmanu odbijajući ga.
Sjednica Odbora je, nakon što su je pojedini članovi napustili, prekinuta i odgođena.
Amandmane na Predlog zakona zakona o izboru, upotrebi i isticanju nacionalnih simbola podnijeli su i poslanici DF-a Milan Knežević, Vladislav Bojović i Predrag Bulatović, Branka Bošnjak je podnijela 17 amandmana, a poslanici Genci Nimanbegu i Nik Gjelošaj pet amandmana.
Poslanici Bošnjačke stranke (BS) Rešad Sijarić, Almer Kalač i Suljo Mustafić podnijeli su pet i poslanik Socijaldemokratske partije (SDP) Rifat Rastoder šest amandmana na predloženo zakonsko rješenje.