Crna hronika

UIKS: OMETAČI SIGNALA KAO ORUŽJE PROTIV KOMUNIKACIJE ZATVORENIKA

Autor Jovana Raičević Izvor Dan

Nedozvoljena komunikacija preko mobilnih telefona, nije rijetka pojava u Upravi za izvršenje krvičnih sankcija i nadležni se svakodnevno bore da iskorijene tu pojavu, piše Dan.

Izvor: MONDO/Miljana Dašić

Iza zatvorskih zidina pritvorenici i zatvorenici često pokušavaju da pronađu način da ostvare komunikaciju sa „svijetom” preko bedema i tako pokušaju pobjeći od zatvorske svakodnevice.

Za nabavku telefona zatvorenici često izdvoje određene sume novca, a u to su nekad uključene i osobe koji su unajmljeni za unošenje telefona u zatvorske prostorije. Pretežno se telefoni „šalju“ u danima posjeta, najčešće skriveni među stvarima koje su namijenjene za osobe lišene slobode i osuđena lica, kao što je garderoba, navodi Dan.

Nakon što nelegalno dođu do telefona, koji je pretežno obezbijeđen karticom, internetom i određenim mobilnim aplikacijama, zatvorenici ostvaruju određene komunikacije. A kako bi sve to bila što rjeđa pojava, i na taj način se spriječilo eventualno planiranje ili izvršenje nekih krivičnih djela, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija vrši detaljne kontrole zatvorskih prostorija, osoba koje dolaze u posjete, kao i pošiljki upućenih zatvorenicima.

Jedna od najboljih metoda je upotreba ometača signala za mobilne mreže i uređaje za detekciju digitalne komunikacije.

“U Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, u cilju podizanja nivoa bezbjednosti, tehnički aspekt zaštite je prepoznat kao jedan od segmenata koji je potrebno unaprijediti za uspješnije funkcionisanje sistema. U tom cilju, u prethodnom periodu preduzete su aktivnosti i UIKS je uštedama budžeta (u iznosu od 294.000 eura) finansirao nabavku i instalaciju opreme CMAPT ometača mobilnih telefona za potrebe onemogućavanja nedozvoljene komunikacije zatvorenika koji su smješteni u zatvoru za duge kazne”, kazao je za Dan Nebojša Janković iz Službe za odnose s javnošćuUIKS-a.

Ambasada SAD je donirala SMART ometače mobilnih telefona za organizacionu jedinicu UIKS-a Istražni zatvor Podgorica.

“Trenutno su u toku radovi na instalaciji i stavljanju u funkciju ove opreme. Na ovaj način doprinijeće se onemogućavanju nedozvoljenih komunikacija putem mobilnih telefona lica lišenih slobode u ovim organizacionim jedinicama Uprave za izvršenje krivičnih sankcija”, pojasnili su iz uprave zatvora.

U prethodnoj godini, kao i u periodu od početka ove, na glavnoj prijavnici UIKS-a pronađeno je i oduzeto 97 mobilnih telefona, a na prijavnici Zatvora Bijelo Polje jedan mobilni telefon.

“Takođe, u navedenom periodu registrovani su i slučajevi sprečavanja doturanja mobilnih telefona zatvorenicima prebacivanjem preko žičane ograde, pri čemu je oduzeto ukupno 35 mobilna telefona. Inače, u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija u 2020. godini pronađeno je i oduzeto ukupno 409 mobilnih telefona, dok je u dosadašnjem toku ove godine prilikom pretresa i pregleda lica i stvari na glavnoj prijavnici UIKS-a, kao i tokom pretrage terena unutar kompleksa UIKS-a putem patrolne djelatnosti službenika obezbjeđenja, pretresa lica lišenih slobode i prostorija u kojima ta lica borave pronađeno i oduzeto 85 mobilnih telefona”, podaci su iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.

Jedan od problema spuškog zatvora jeste i kapacitet, pa bi planirana izgradnja novog zatvora u Mojkovcu trebalo da obezbijedi mjesto za 200 osoba i za 110 zaposlenih.

Kako je ranije saopšteno za Dan iz Ministarstva pravde, moguće je povećanje kapaciteta do 50 mjesta. Zatvor će se graditi na lokaciji Stevanovac, na površini 48.574 kvadratna metra. Okvirna površina novog zatvora u Mojkovcu je 20.000 metara kvadratnih.

Više organizacija koje se bave ljudskim pravima godinama upozorava na problem prebukiranosti spuškog i bjelopoljskog zatvora.

Do telefona preko odjeće, hrane, klima-uređaja i posuđa

Zatvorska policija je skrivene telefone pronalazila na raznim mjestima.

Tako je 2019. godine na glavnoj prijavnici spuškog zatvora oduzeto 17 mobilnih telefona.

Nedozvoljena roba pronađena je prilikom kontrole klima-uređaja koji je bio namijenjen zatvoreniku. Mobilni telefoni bili su sakriveni u kesi u klima-uređaju, piše Dan.

Nekoliko mjeseci ranije, službenici spuškog zatvora uspjeli su da spriječe maltene identičan pokušaj unošenja mobilnih telefona. Naime, u martu 2019. je izvršena kontrola tokom koje je u frižideru koji je bio namijenjen pritvorenom licu pronađeno i oduzeto 19 mobilnih telefona.

U akcijama komandira tokom 2018. godine pronađen je i oduzet 471 telefon, ističe Dan.

Osim ušivanja u garderobu, ubacivanja u hranu i posuđe, određena lica spolja pokušavaju i da telefone ubace u dvorište zatvora.

Pored telefona, zatvorska policija prilikom kontrole pronalazi i druge stvari koje se nalaze na spisku zabranjenih za unošenje u zatvor, poput marihuane, kokaina i raznih vrsta tableta sa liste opijata, zaključuje Dan.

Tagovi