Crna hronika

KAVČANI SE VIĐALI SA SEKRETARKOM SRPSKOG MUP-a U DRŽAVNOJ VILI

Autor Gordana Bojanić Izvor Kurir Izvor Srpski Telegraf

Tužioci i pripadnici "kavačkog klana" viđali su se sa državnom sekretarkom u MUP Srbije Dijanom Hrkalović, i to u državnoj vili

Izvor: Mondo/Goran Sivački

"Znamo da je u toj vili u Užičkoj više puta bio predsjednik Višeg suda Aleksandar Stepanović i da je Dijana s njim imala veoma blisku saradnju, da ne kažem prijateljsku, i da se ona nastavila nakon što je napustila policiju. S obzirom na to da je Stepanović taj koji odobrava zakonska prisluškivanja osoba, možemo zasad samo da pretpostavimo o čemu su pričali i šta su se dogovarali. Ako me pitate da li su zajedno radili na prisluškivanju predsjednika države, očekujemo da istraga to utvrdi u što kraćem roku",  otkriva izvor Telegrafa i podsjeća da je šefa Višeg suda na tu funkciju doveo bivši direktor BIA Aleksandar Đorđević, koji mu je novim zakonom o BIA omogućio da se pita oko prisluškivanja iako je to ranije bilo na Vrhovnom sudu Srbije.

On tvrdi da su tu još dolazili i tužioci koji su šefici u MUP bili na dugme i koji su sa njom radili na nekim škakljivim i sumnjivim istragama.

- U državnu rezidenciju dovedila je i mafijaša Darka Eleza, koji je radio za "kavački klan". I to, kako se sumnja, za njihov račun izvršavao brojne likvidacije - naglašava naš izvor iz istrage.

Prema saznanjima, dio prisluškivanih razgovora odnijet je predsjedniku Vučiću.

- Prisluškuju me i mislim da znam ko stoji iza toga, ali ne bih da izlazim s tim u javnost. Nadležni organi se tim poslom bave, oni će svoj posao da urade. To je direktan pokušaj državnog udara - saopštio je krajem decembra predsjednik Vučić.

Istraga treba da utvrdi da li je Hrkalovićka sa Stepanovićem zajedno radila protiv predsjednika, odnosno da li su dogovarali na koji način da ga prisluškuju.

- Zasad se zna da su na mjere stavljani ljudi za koje se znalo da su s Vučićem u kontaktu - kaže izvor upućen u istragu afere prisluškivanja.

Takođe, istražuje se da li je Hrkalovićeva preko svojih poslušnika, među kojima je glavni šraf upravo Stepanović, pravila sopstvenu mrežu, kojoj je glavna meta bio baš Vučić, a Kako bi zaštitila svoje ljude u podzemlju.

Veze sa Kavčanima

Dijana Hrkalović je saslušavana i povodom sumnji unutrašnje kontrole da je vrh policije štitio Darka Eleza (40), čije izručenje traže vlasti BiH zbog serije teških zločina i koji je blizak "kavačkom klanu". Ona je tada negirala da je dio mreže Elezovih zaštitnika, mada se nezvanično saznaje da su inspektori koji se bave ovim slučajem došli do saznanja da je Elez pokrivan godinama.

- Sumnja se da su u periodu od dvije godine prijave protiv njega za teška krivična djela, kao što su prijetnje ubistvom i iznude, završavale u fioci, a ne pred tužiocem i sudom - navodi izvor.

Zanimljivo je da je Elez moć i veze demonstrirao i u zgradi policije. Čak su ga zaposleni u stavu mirno oslovljavali s gospodine Elez, kao da je riječ o nekom nadređenom ili uvaženom gostu, a sve to mu je omogućila tadašnja državna sekretarka.

- Hrkalovićeva je na vezi imala pojedine tužioce koji su bukvalno radili na dugme. Na taj način su padale optužnice protiv mafijaša, skrivani su dokazi i rađeno sve što treba da zločini ne stignu do suda - otkriva izvor.

Nestali DNK Velje Nevolje

Sumnju u srpsko pravosuđe je unijela i oslobađajuća presuda Veljku Belivuku zvanom Velja Nevolja, vođi Partizanovih navijača bliskih "kavačkom klanu", koji je bio optužen za ubistvo Vlastimira Miloševića. Belivuk je identifikovan kao ubica na osnovu DNK tragova pronađenih na mjestu ubistva - na ulaznim vratima zgrade u Ulici 27. marta, u kojoj je ubijeni živio, ali i na mazdi koja je korišćena za bjekstvo za mjesta zločina. Međutim, u kasnijem toku suđenja vještak Milica Keckarević je tvrdila da se nijedan od "miješanih" DNK profila ne poklapa sa Belivukom.