Za 11 mjeseci

Na granici zaplijenjeno POLA TONE SKANKA

Autor Jovana Raičević Izvor Dnevne novine

Službenici Sektora granične policije u prošloj godini su što samostalno, što u sadejstvu sa drugim organizacionim jedinicama Uprave policije i Upravom carina pronašli i oduzeli 11,5 kilograma heriona, 563,2 kilograma skanka, pišu Dnevne novine.

“Ovi mjerljivi rezultati predstavljaju kontinuitet na planu suzbijanja prekograničnog kriminala koji granična policija ostvaruje. Kada je riječ o vrstama narkotika, u najvećem broju slučajeva krijumčarenja radi se o krijumčarenju marihuane, tipa skank (oko 95 odsto), koja se proizvodi u Republici Albaniji, a krijumčari prema susjednim zemljama, Bosni i Hercegovini, Republici Srbiji i Republici Hrvatskoj, te dalje prema zapadu. Pored marihuane i heroina, registrovane su manje količine kokaina i hašiša”, saopšteno je iz Uprave policije.

NAJUGROŽENIJA GRANICA SA ALBANIJOM

Kako su pojasnili, u odnosu na granične prelaze najugroženija je državna granica sa Republikom Albanijom, gdje je otkriven najveći broj slučajeva krijumčarenja većih količina marihuane, navode Dnevne novine.

“Konkretno je riječ o pojasu zelene i plave granice od Ulcinja, preko rijeke Bojane, Skadarskog jezera i dalje brdsko-planinskim predjelom prema sjeveru, gdje krijumčari koriste teško prohodne terene i nepristupačne staze”, navode iz policije.

Van graničnih prelaza, na ukupnom nivou na nadzoru zelene i plave granice, najveća količina marihuane zaplijenjena je na granici prema Republici Albaniji i to u zoni odgovornosti Stanice granične policije I Podgorica 227 kilograma i Stanice granične policije I Ulcinj 275 kilograma, ističu Dnevne novine.

“U dijelu nadzora državne granice na Jadranskom moru nije bilo zapljene narkotika, ali su registrovani slučajevi krijumčarenja narkotika na rijeci Bojani 15 kilograma”, saopštili su iz policije.

Kako dodaju, ruta krijumčarenja narkotika jasno ukazuje gdje je izvor, put i kraj krijumčarenja narkotika, ocjenjuju Dnevne novine.

“Naime, kada je riječ o marihuani sa područja Republike Albanije, najveći broj slučajeva krijumčarenja otkriven je na ulazu u Crnu Goru preko graničnih prelaza Božaj ili Sukobin, odnosno na zelenoj i plavoj granici prema Republici Albaniji (kanjon Cijevne i brdski predio sjeverno od kanjona, obala Skadarskog jezera i rijeke Bojane), gdje se pokušavaju krijumčariti veće količine narkotika. Na graničnim prelazima krijumčari koristeći skrivena mjesta ili praveći improvizovane bunkere u motornim, kombi ili teretnim vozilima pokušavaju prebaciti narkotike na teritoriju Crne Gore”, pojasnili su u odgovorima dostavljenim Dnevnim novinama.

Najveći broj slučajeva registrovan je na Graničnom prelazu Dobrakovo, ali uglavnom manjih količina narkotika, kao i na zajedničkom Graničnom prelazu Sukobin Murićani. Većina krijumčarene opojne droge marihuana skank dolazi iz pravca Republike Albanije preko Tuzi, Podgorice i Ulcinja tranzitira ka Bosni Hercegovini, Republici Srbiji i Republici Hrvatskoj i dalje.

“Kada je riječ o heroinu, dva pravca su krijumčarenja preko teritorije Crne Gore i to južni pravac iz Republike Albanije u tranzitu preko Crne Gore i dalje ka Republici Hrvatskoj i zemljama Evropske unije. Takođe, tu je i sjeverni pravac, sa Kosova u tranzitu preko Crne Gore i dalje takođe preko Republike Hrvatske, te drugim pravcem preko Bosne i Hercegovine ka zemljama Evropske unije”, saopšteno je iz policije, zaključuju Dnevne novine.