Crna hronika

CRVENA POTJERNICA: Šestorica Crnogoraca na javnoj Interpolovoj potjernici

Autor Ana Božović Izvor Standard

Crvena Interpolova potjernica izdaje se za bjegunce koji se traže ili zbog krivičnog gonjenja ili zbog izdržavanja kazne.

Izvor: Interpol

Crveno obavještenje je zahtjev za sprovođenje zakona širom svijeta za lociranje i hapšenje osobu koja čeka na izručenje, predaju ili slične pravne radnje, piše Standard.

Tako se na INTERPOL RED NOTICE javno nalazi šest crnogorskih državljana. Međutim, Interpol ne prikazuje sve potjernice. Oni se potražuju zbog ubistva, šverca droge, bjekstva iz zatvora…Poznato je i da Crna Gora preko ovog sistema na međunarodnom nivou potražuje više osoba. Tako su među prvim osobama koje naša država potražuje nalaze Širokov Eduard, Ristić Nemanja i Bogdanović Predrag.

Kako piše Standard, prema javnim podacima sa sajta INTERPOL RED NOTICE, državljani Crne Gore za kojima je izdata ova alarmantna potjernica su Jovica Zindović, Dragan Gajić, Alen Velović, Dejan Šekularac ,Goran Milašinović i Božidar Samardžić.

BJEKSTVO IZ BJELOPOLJSKOG ZATVORA

Zindović, koji je u javnosti poznat kao bivši zet Darka Šarića, osuđen je u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Srbiji. On je pred zagrebačkim Opštinskim sudom u odsustvu nepravosnažno osuđen zbog posjedovanja falsifikovanih hrvatskih dokumenata. Zbog ubistva Luke Popovića 2013. godine u Crnoj Gori je osuđen na 15 godina zatvora. Zindović je sa osuđenikom Ivanom Vujovićem uspio da pobjegne čuvarima bjelopoljskog zatvora 7. oktobra 2015. godine.

Sa falsifikovanim dokumentima opet je uhapšen u Beogradu 2017. godine, prilikom čega su u stanu u kojem je boravio, prema pisanjima tamošnjih medija, pronađena droga, oružje i novac. Zbog tog djela je osuđen na osam godina zatvora u Srbiji, a čeka se na njegovo izručenje u Crnoj Gori zbog služenja kazne za ubistvo Popovića.

ŠVERC DROGE I KAZAN ZA RAKIJU

Novljanina Dragana Gajića potražuje Bosna i Hercegovina zbog krijumčarenja droge u toj zemlji. Njemu se nakon potpisivanja sporazuma o krivici u BiH gubi svaki trag do hapšenja 2016. godine u Crnoj Gori zbog krađe kazana za rakiju. Nakon toga je iz Tužilaštva BiH najavljeno da će tražiti njegovo izručenje.

“BALKANSKI RATNIK NA JAHTI”

Bjelopoljac Dejan Šekularac od 2011. godine je na Interpolovoj potjernici u Argentini zbog pokušaja krijumčarenja droge. On se 2015. godine predao crnogorskoj policiji, nakon čega je trebalo da bude odlučeno o njegovom izručenju Argentini ili Srbiji. Srpska policija Šekularca potražuje od 2009. godine kada je oko dvije tone droge zaplijenjeno u međunarodnoj akciji “Balkanski ratnik na jahti ,,Maui”, nedaleko od Montevidea.

Nekoliko mjeseci nakon zapljene po srpskoj potjernici Šekularca je uhapsila policija u Crnoj Gori. Sa njim je tada uhapšen i Goran Soković, optužen da je uz Šarića jedan od organizatora narko-grupe. Šekularac u Srbiji nije optužen, ali se protiv njega vodila istraga i pominje se u optužnicama Tužilaštva za organizovani kriminal. On se 2017. godine predao srpskoj policiji i protiv njega se vodi istraga.

PLJAČKA “PRVE BANKE”

Kipar potražuje Gorana Milašinovića koji je u Crnoj Gori nepravosnažno osuđen na četiri godine zatvora zbog sumnje da je sredinom marta 2012. godine sa M.B. i F.M. opljačkao beransku filijalu Prve banke odakle je otuđeno 161.036 eura.

SAMARDŽIĆ I DALJE NA POTJERNICI

Javno na crvenoj potjernici i dalje se nalazi Nikšićanin Božidar Samardžić koji je u Crnoj Gori osuđen na 20 godina zatvora jer je 1999. godine u Nikšiću, zajedno sa Lj. Z. pokušao da ubije više osoba. V. I. je tom prilikom zadobio povrede koje su uzrokovale njegovu smrt, dok je K. R. zadobio teške tjelesne povrede.

Samardžić je uhapšen u Sloveniji 2018. nakon 19 godina bjekstva, ali neće biti izručen našoj zemlji, nakon što je slučaj, prema slovenačkom zakonu, zastario.

Baranina Alena Velovića zbog oružane pljačke potražuje Slovačka.

CG POTRAŽUJE RUSKE ŠPIJUNE I UBICE

Osim svojih, Crna Gora potražuje i strane državljane među kojima su i državljani Srbije i Rusije. Među njima su i trojica optužena u slučaju pokušaja terorizma u Crnoj Gori na dan izbora 2016. godine.

Ruski državljanin Eduard Šišmakov koji je zajedno sa Rusom Vladimirom Popovom osuđen na ukupno 27 godina zatvora. Za to su osuđena i dvojica srpskih državljana Predrag Bogićević i Nemanja Ristić na ukupno 14 godina zatvora. Oni nisu bili dostupni crnogorskom pravosuđu od početka istrage i sudskog procesa za državni udar.

Crna Gora potražuje i srpskog državljanina Komnena Čpajaka koji je osuđen na 30 godina zatvora. On je prije 14 godina u Budvi ubio Lazara Draškovića i Mladenku Janković. U odsustvu je Čpajak osuđen na 30 godina zatvora.

Nikšićanin Bogdan Popović je u bjeksrtvu je već 19 godina, a crnogorska policija ga potražuje zbog ubistva iz 1992. godine.

Nadležni iz Crne Gore preko ovog sistema potražuju više osoba, među kojima je i Stefan Đukić, optužen za ubistvo Baranina Jovana Klisića.

Tagovi