Crna hronika

OZLOGLAŠENI BALKANSKI ZATVORI: Najgori sukobi, najdrastičnije kazne, najstrožije mjere bezbjednosti

Autor Ana Božović Izvor Standard

Zidine i šipke, metalna vrata i ojačana ograda. To je svakodnevnica unutar zatvora. Za balkanske zatvore, ali i kriminal, vezuju se ozloglašene priče, piše Standard

Izvor: Guliver/Getty images plus/iStock/Motortion

Visok stepen bezbjednosti, nadzor pomoću video kamera, i dvorište ograđeno žicom i zidinama, prepreka su onima čija je sloboda zbog izvršenog krivičnog djela ograničena. Pored Zabele, Idrizova i Gline, među pričama o ozloglašenim zatvorima našao se i spuški ZIKS. Izvan njegovih zidina odjeknule su priče i novinski članci o sukobima među zatvorenicima.

“Spuž” u Crnoj Gori: Najgori sukobi

Kako piše Standard, zatvor u Spužu, prema slobodnim pričama onih koji su osjetili robiju među njegovim zidinama, važi za najozloglašeniji u Crnoj Gori. Tome “svjedoče” i brojne priče o napadima među zatvorenicima. Osim tuča, verbalnih sukoba među najproblematičnijima, napadani su i visokopozicionirani članovi i vođe crnogorskih klanova. A u dvorište ovog zatvora počinjeno je i ubistvo.

Pored toga, u poslednjih par godina u ovom zatvoru smješten je veći broj pripadnika kavačkog i škaljarskog klana, što zatvorske službenike primorava da opreznost drže na visokom nivou.

Tako je 2016. godine došlo do obračuna pripadnika različitih kotorskih klanova, kada je zatvorenik J. J.J. sasuo vrelo ulje po licu i tijelu zatvoreniku Igoru Božoviću koji važi za visokopozicioniranog člana kavačkog klana.

Dalibor Đurić ubijen je hicem iz snajpera u septembru 2016. dok je vježbao u spoljnoj teretani poluotvorenog odjeljenja u zatvoru u Spužu. Đurića je navodno bio blizak “škaljarskom klanu”, a počinilac i naručilac ove likvidacije još nisu poznati.

Pored navedenog, zatvorski službenici spuškog zatvora tokom vršenja redovnih kontrola i pretresa često pronađu nedozvoljene predmete unutar zatvorskih soba. Takođe, spriječili su veći broj pokušaja unošenja zabranjenih stvari koje su oni, koji su dolazili u posjete, pokušali da dostave zatvorenicima.

Povratnici

Mnogi od zatvorenika u ovim zatvorima su povratinici. Svakodnevnicu zatvorskog života osjetili su više puta. Neki od njih su prihvatili da vode takav način života, koji sa sobom nosi rizik od povratka među zidine zavorskih ćelija.

KPZ “Zabela” u Srbiji: Najstrožije mjere bezbjednosti

Kako piše Standard, dio zatvora “Zabela” kod Požarevca, poznatiji kao “Alkatraz”, služi da u njemu izdržavaju kaznu osuđenici pred Specijalnim sudom za organizovani kriminal i ratne zločine. Zbog toga su mjere nadzora i bezbjednosti u toj kazneno popravnoj ustanovi na najvišem nivou. Njegov Sedmi paviljon je najstroži zatvor u Srbiji, u njemu bude smješteno do 120 osuđenika. Njih od spoljnjeg svijeta ograđuje poseban zid, osiguran kamerama i stražarskim kućicama. U čitavom zatvoru postavljene su kamere, koje na monitorima nadgleda stražar u kontrolnoj sobi. Zatvorske ćelije su ograđeni i metalnim vratima sa špijunkama i rešetkama. Dvorište za šetnju je ograđeno zidovima i nadzorišu ga kamere i stražari.

KP “Glina” Hrvatska: Najdrastičnije kazne

U ovom hrvatskom zatvoru, prema pisanjima medija, postoje posebne “gumene sobe”, u kojima su smješteni najgori prestupnici. Onaj koga odvedu u zloglasnu sobu kažnjava se drastično. Jedan od primjera jesu nagle promjene temperature vazduha.

“Idrizovo” u Makedoniji: Najgori uslovi

Najveći zatvor u Makedoniji, koji se nalazi u Skoplju, bio je predmet istraživanja Odbora za sprječavanje torture Savjeta Evrope. Savjet je u svom izjveštaju osudio nehumane uslove u ovom zatvoru, koje je uključivalo i držanje zatvorenika u lancima, kao i visok stepen korupcije među čuvarima i upravnicima. Stručnjaci Evropske organizacije za zaštitu ljudskih prava naveli su da su zatvorenici izloženi batinjanju, kako čuvara tako i ostalih robijaša, a uslove u kojima borave ocijenili su kao “bijedne”.

“Zatvor je pretrpan. Mnogi zatvorenici spavaju na hladnom, betonskom podu u ćelijama u kojima vlada vlaga i ne dopire svijetlo. Nasilje je svakodnevna pojava. Korupcija vlada na svim nivoima, a najčešće se trguje narkoticima i mobilnim telefonima”, naveli su tada u dijelu izvještaja, piše Standard.

Zatvor u Zenici: “Tajna o Isusovači”

Zatvor u Zenici otvoren je još za vrijeme Austro-Ugarske. Rekordan broj osuđenika zabilježen je 1906. godine, njih 1.000. Prema pisanjima tamošnjih medija, u Kaznenopropravnom zavodu u Zenici, i dalje postoji najsurovija sprava za mučenje. Prema nekim zapisima, izvjesni Plohović iz Istre osmislio je najsuroviju spravu za mučenje, poznatu kao “isusovača”.

“Gvozdeni mali okovi, koji na prvi pogled izgledaju bezazleno, postavljeni su u male prostorije u podrumu samice. Muke u “isusovači” bile su neizdržive. Osuđenik je morao čučnuti, provući ruke između nogu i uhvatiti se prstima za pete. Stražari bi mu potom ruke i noge vezali za alke. Ubrzo bi se javila jaka bol u stomaku i zglobovima. Zatim bi naišao jak pritisak krvi u lice, oči i usta. Kad bi se učinilo da ne može biti gore, stravična bol zaparala bi kičmu. I tada su ljudi uglavnom gubili svijest. Ovo mučenje, koje su nazivali vješanje na tlu, skoro niko nije mogao izdržati duže od 20 minuta”, navodili su mediji opisivajući priče iz prošlosti o izdržavanju robije u ovom zatvoru.

Ovaj način kažnjavanja u savremenoj istoriji ovog zatvora se NE KORISTI.

Bosna i Hercegovina: Prvi zatvorenici novog zatvora

Prvi državni zatvor u Bosni i Hercegovini (BiH), primio je 3. septembra ove godine prve zatvorenike i pritvorenike. Ovaj zatvor otvoren je 22. jula. Pored toga što je nov, njega karakterišu vrlo napredne mjere video nadzora. Tokom ove godine vrši se postepen premještaj zatvorenika u ovaj iz drugih zatvora. Zatvor u Vojkovićima prostire se na 24.000 metara kvadratnih i ima 348 mjesta, od čega je 298 namijenjeno za osuđenike i 50 za pritvorenike.

Tagovi