Crna hronika

Čuvarima se ponovo sudi za MUČENJE ZATVORENKA

Autor Ana Božović Izvor Dan

Vrhovni sud ukinuo je presudu Višeg suda u Podgorici kojom su „usljed nedostatka dokaza” dvojica zatvorskih čuvara Božo Duborija i Časlav Leković oslobođeni optužbe za mučenje zatvorenika Miloša Kruščića, piše Dan.

Izvor: MONDO/Miljana Dašić

Prvostepenom presudom njih dvojica su bili osuđeni na no šest mjeseci zatvora zbog brutalnog prebijanja ovog zatvorenika, nakon tuče zatvorenika i komandira,u januaru 2015. godine, ali je tu presudu Viši sud preinačio i oslobodio ih optužbe.

Za zlostavljanje Kruščića tužilaštvo i sud su odvojili postupak od predemta u kom se komandirima sudilo zbog nasilja nad zatvorenicima.

Kako piše Dan, nakon tuče zatvorenika i komandira u krugu spuškog zatvora, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda sačinio je izvještaj u kojem je navedeno da je Kruščić u ovom incidentu zadobio više tjelesnih povreda krvnih podliva na glavi i tijelu, oguljotina,ogrebotina i nekoliko povreda organa… Kruščić je tvrdio da je bio žrtva mučenja zatvorskih službenika, što je prijavio tužilaštvu.

“U samici spuškog zatvora komandiri su me danima mučki prebijali. Zadobio sam brojne povrede i sve to prijavio na saslušanju u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, kao i ostali tadašnji zatvorenici”, kazao je ranije Kruščić.

Osim Duborija i Lekovića, zbog mučenja zatvorenika sudilo se i Bobanu Nikčeviću, Predragu Raduloviću, Radomiru Boškoviću, Igoru Vojinoviću, Mirku Vučeliću, Mirku Rakočeviću, Dragiću Vojiniću, Predragu Đuretiću i Dragoju Kasalici, koji se terete da su u januaru prošle godine mučili deset osuđenika. Viši sud je no žalbama preinačio presudu suda u Danilovgradu i oslobodio ih optužbe za ovo djelo.

Zbog ovog događaja osuđenici koji su bili akteri sukoba osuđeni su na ukupno 35 godina zatvora.

“Osnovano se žalbom tužioca ukazuje da drugostepena presuda nema razloga o odlučnim činjenicama, da su dati razlozi nejasni i u znatnoj mjeri u suprotnosti sa izvedenim dokazima na pretresu i da je time učinjena bitna povreda odredaba krivičnog postupka, koja pobijanu presudu čini nezakonitom i predstavlja razlog za njeno ukidanje”, piše u rješenju sudija Vrhovnog suda.

Takođe, piše da se iz drugostepene presude ne može izvesti pou zdan zaključak da li sud prihvata iskaz oštećnog Kruščića da su mu optuženi kritičnom prilikom nanijeli lake tjelesne povrede.

“Nesporna je činjenica da se oštećeni u svojim iskazima različito izjašnjavao u pogledu vremena i mjesta zadobijanja povreda i u odnosu na lica koja su mu nani jela te povrede, na je kod tako različitih iskaza oštećenog bilo nužno da se Viši sud jasno i određeno izjasni u pogledu vjerodostojnosti iskaza oštećenog, od čega zavisi i odgovor na pitanje da li su optuženi preduzeli radnje koje su im optužnicom stavljene na teret”, piše u rješenju Vrhovnog suda.

Iz medicinske dokumentacije oštećenog Kruščića, nalaza i mišljenja vještaka medicinske struke dr Dragane Čukić i njenog izjašnjavanja na pretresu kod prvostepenog suda, te nalaza i mišljenja Komisije vještaka, proizilazi da je oilećeni kritične prilike zadobio lake tjelesne povrede koje su nastale od više udaraca službenim palicama pendrecima u predjelu tijela, podsjećaju sudije Vrhovnog suda.

Oni navode da je u momentu zadobijanja tih udaraca oštećeni trpio veliki bol, a no izjašnjenju Komisije vještaka nesumnjivo proizilazi da ne postoji korelacija između trpljenja fizičkog bola i klasifikacija povrede, kako lake ili teške tjelesne povrede, odnosno da i laka tjelesna povreda može izazvati veliki fizički bol, u zavisnosti od toga koji dio tijela je pogođen.

“Nesumnjivo je da je oštećeni u konkretnom slučaju zadobio povrede u predjelu grudnog koša no lijevoj strani i lopatičnom predjelu i da su navedene povrede dovele do velikog fizičkog bola”, zaključuju u rješenju.

Tagovi