Crna hronika

Danilovgrađanin podnio TUŽBU protiv Centra za socijalni rad

Autor Ana Božović Izvor Dan

Dragan Marušić iz sela Dabovići tužbom od danilovgradskog Centra za socijalni rad traži da mu vrate objekte i imanje koje im je prije četiri godine poklonio, piše Dan

Izvor: Vlada Crne Gore

Marušić koji 56 godina živi u Frankfurtu na Majni prije četiri godine dvije kuće, garažu, štalu i oko 14.000 kvadrata zemlje u Dabovićima kod Danilovgrada poklonio je Centru za socijalni rad za smještaj socijalno ugroženih porodica, ali kada je nedavno posjetio rodno selo bio je zaprepašten prizorom koji je zatekao.

Kako je Marušić ispričao u razgovoru za „Dan” višečlana socijalno ugrožena porodica koju je danilovgradski Centar za socijalni rad prije, 3,5 godine nastanio na njegov posjed napravila je maltene haos. Marušić kaže da su uništili gotovo svo pokućstvo, a ono što je preostalo nije održavano na više i nije za upotrebu. Polomljena su čak i ulazna vrata. Kada su mjesec prije njegovog dolaska u Crnu Goru iselili jer im je Centar za socijalni rad dodijelio stan, sve objekte su ostavili otvorene.

“Bio sam upoznat da će tu useliti socijalno ugroženu porodicu, naravno da sam pristao. Kupio sam im pun zamrzivač hrane, svinju da drže i auto da djecu, koja su tada bi la nešto bolešljiva, imaju čime prevesti do zdravstvene ustanove u Danilovgradu. Za te tri i po godine dolazio sam jer sam za sebe ostavio jednu sobu, da imam gdje na kratko boraviti kad posjetim rodno selo. Ne znam šta se desilo, ali svako zlo bilo je u mojoj kući”, ogorčen je Marušić.

Pri ranijim dolascima situacija nije bila baš takva, na Marušić pretpostavlja da je porodica prije nego što je iselila, iz njemu nepoznatih razloga, napravila haos u kući. Za takvo stanje on krivi Centar za socijalni rad koji, kako kaže, nije vodio računa o poklonjenom koje bi još nekome moglo poslužiti.

“Da poklonim imanje razgovarao sam tada sa Zoricom Kovačević, čini mi se da je bila ministar rada i socijalnog staranja. Dolazila je ovdje kod mene u Daboviće, oduševila se. Obećala je da će to preurediti, sagraditi bazen, otvoriti zdravstvenu ambulantu za ovaj Podostroški kraj, sagraditi i nekoliko bungalova. Sve je, prema dogovoru, trebalo da služi da tu dolaze djeca iz Frankfurta, a onda djeca iz naših krajeva da idu kod njih u Njemačku, da se prijatelje, druže. Obećala mi je još što-šta, ali ništa od toga nije ispunila. Onda me je, zbog promjene funkcije, uputila na Maju Luketić direktoricu danilovgradskog Centra za socijalni rad, na smo, želeći da ispoštujem dogovor sa Kovačevićevom, kod notara potpisali ugovor o poklonu”, ispričao je Marušić.

Kako ističe, kada je vidio haos na rodnom ognjištu koje su stvarale generacije, morao je podnijeti tužbu. Kaže da mu nije cilj da svojim javnim istupanjem remeti sudski postupak, ali pošto se ponovo vraća u Njemačku, teško je bolestan i već je u devetoj deceniji života nije mogao da prećuti nepravdu i „javašluk” koji je zatekao.

“Zaista je nevjerovatno šta je urađeno i da jedna ustanova, kakva je Centar za socijalni rad nije sve to iskontrolisala. Sada želim da vratim svoje imanje, pokloniću ga svom unuku. Odlazim iz moje Crne Gore tužan i uvrijeđen”, kategoričan je Marušić.

Neprijatnost i u kabinetu Kovačevićeve

Marušićev advokat Srđan Lješković za „Dan” je kazao da je vrijednost pokrenutog spora 50.000 eura. Prvo ročište u Osnovnom sudu u Danilovgradu odloženo je zbog epdemije korona virusa, a naredno je zakazano za 30.septembar. Marušić je diplomirani gastrolog i u Njemačkoj uspješno se bavio ugostiteljstvom promovišući crnogorsku narodnu kuhinju. Veliki je humanista koji je za vrijeme minulog rata za pomoć bivšoj Jugoslaviji opredijelio više od pet miliona maraka. Jedan takav čovjek”, smatra Lješković, ne zaslužuje ono što mu je sada priređeno, a dodatnu neprijatnost doživio je i prije nekoliko dana u kabinetu Kovačevićeve koja je sada predsjednica Opštine Danilovgrad.

“Tražili smo razgovor sa njom, samo da vidimo zašto nije ispoštovala dogovor. Njena neka sekretarica tako se neprijatno odnosila, da smo napustili prostoriju. S razlogom je povrijeđen i revoltiram”, kaže Lješković.

Direktor danilovgradskog Centra Maja Luketić u odgovoru na pitanja „Dana” navela je da je Marušić insistirao da imanje pokloni, te da ugovorom o poklonu nije postavio nikakav rok za realizaciju dogovorenih aktivnosti. Ambulanta nije mogla biti otvorena jer obzirom na udaljenost i nenaseljenost mjesta investicija nije bila opravdana i isplativa.

“Za period boravka porodice u Dabovićima Marušić je više puta dolazio iz Njemačke i boravio sa njima. Na naše predloge da nađemo neko drugo rješenje i da se porodica iseli kada je već počeo da daje prigovore o neadekvatnoj brizi za njegovo imanje, upravo je on bio protiv i insistirao je da im se omogući stanovanje i dalje, makar do završetka školske godine ili rješavanja njihovog stambenog pitanja. Naglašavam da je jako humano postupao prema djeci, a i odraslim članovima porodice, te im pomagao u materijalnom smislu. Što se tiče prakse Centra porodicu smo obilazili i više nego što je uobičajeno u skladu sa zakonom, ukazivali na određene probleme kao što su higijena i održavanje objekata u kojima su živjeli kao i imanja u cjelini”, navela je Luketić.

Marušić je sada na posjedu koji je u vlasništvu države i zbog toga što je, istakla je ona, ovlastio određene ljude da snimaju i fotografišu kuću i imanje u trenutku kada se porodica iseljavala i što je na tom posjedu izvodio određene radove, Centar će obavijestiti nadležne organe.

Tagovi