Crna hronika

Škaljarci kupovali kokain od šeika iz Brazila!

Autor Mladen Stojović Izvor Kurir

U okviru istrage o zaplijenjenoj toni narkotika u Rumuniji u martu 2019, istražitelji su otkrili kako je droga putovala iz Južne Amerike do Evrope, ko je učestvovao u lancu, kako je tovar završio u vodi!

Izvor: Screenahot

Rumunski istražitelji su u saradnji sa američkom DEA posle više od godinu dana završili istragu o švercu tone kokaina, koji je u martu 2019. zaplijenjen u delti Dunava, i otkrili kako su pripadnici moćne kriminalne grupe sa Balkana, u saradnji sa Šeikom iz Brazila, kamiondžijama iz Vranja i španskim pomorcima, prošvercovali drogu u Evropu, piše Kurir.

Beogradski dnevnik prenio je pisanje portala Digi24, koji podsjeća da je tužilaštvo je sredinom jula podiglo optužnicu protiv 16 muškaraca, zbog sumnje da su bili dio organizovane grupe, koja je u martu 2019. učestvovala u transportu kokaina iz Južne Amerike.

Kurir podsjeća da je policija u Rumuniji 22. marta našla prevrnuti brod i 1.040 kilograma kokaina kako pluta u sigurnosnim prslucima. U saradnji sa kolegama iz Evrope i Amerike, pokrenuli su akciju „Braća Grim“ i otkrili čitav lanac šverca.

Neimenovani izvor Kurira kaže da se sumnjalo da iza organizacije pošiljke stoje škaljarski i vranjski klan.

“Kao osobe koje su umiješane u ovaj posao, istražitelji su označili sada pokojnog Igora Dedovića, jednog od vođa „škaljaraca“ i Davora T., navodnog vođu klana iz Vranja”, kaže izvor Kurira i dodaje da se Dedović i Vranjanac nisu našli na ovoj optužnici, u kojoj je otkriveno da je tovar kokaina, koji je iz Brazila krenuo za Rumuniju, bio daleko veći od zaplijenjene tone, a detaljno je opisan i put droge, vrijedne 600 miliona evra.

On je dodao da su početkom 2019. članovi kriminalne grupe sa Balkana stupili u kontakt s optuženim Libancem s nadimkom Šeik, koji živi u Brazilu, kako bi od njega kupili tri tone kokaina, čistoće 90 odsto. Do Šeika su došli preko Srba koji su dio njegove kriminalne grupe - piše u optužnici čije djelove prenosi Kurir.



Takođe, navodi se da su tri tone iz Brazila otpremljene 9. februara 2019.

U optšužnici piše da su pripadnici klana sa Balkana angažovali 15 osoba za transport droge do luke Konstanca u Rumuniji, zatim dalje kopnenim putem do Španije, Holandije i Belgije.

Organizacija se sastojala od tri etape. Prvi dio posla, utovar u brazilskoj luci i njen dolazak u rumunsku luku, prošao je bez problema. Druga etapa bila je da se droga sa prekookeanskog broda pretovari u dva glisera i doveze do mjesta Sveti Đorđe u delti Dunava. Tu je došlo do problema. Naime, jedan gliser, sa oko 1.040 kilograma kokaina, prevrnuo se blizu obale. Krijumčari, državljani Španije koji su upravljali plovilom, nisu stigli da pokupe robu i policija ju je zaplijenila. Međutim, tovar iz drugog glisera pretovarili su i navodno prevezli prvo u Srbiju”, navodi se u dokumentu tužioca.

Treća etapa podrazumevala je prebacivanje droge kopnenim putem do zapadne Evrope.

Za to su angažovali Vranjance Todeta K. (50), Nenada C. (43) i S. P. Robu su prebacili u kombije sa posebno napravljenim bunkerima. Srbe su angažovali organizatori posla, takođe Srbi, koji imaju jake veze u Španiji, Holandiji, Belgiji i Latinskoj Americi”, piše u optužnici.

Trojica optuženih Srba uhapšena su u Rumuniji nakon što je policija pronašla prosuti kokain.

Jedan je uhapšen kod Bukurešta, dok su dvojica pala na granici sa Srbijom”, kaže izvor Kurira. 

Uhapšene kamiondžije iz Srbije su se nakon hapšenja u Rumuniji branile „da nisu znali da prevoze kokain“.

Izvor beogradskog dnevnika navodi da su ispričali da su se u Bukureštu sreli s trećim sunarodnikom, koji im je predložio da prevezu slike i knjige, vrijedne 250.000 evra.

Brazilska policija je u oktobru prošle godine uhapsila narko-bosa s nadimkom Šeik, koji je bio jedan od najtraženijih kriminalaca u toj zemlji. Tereti se za stvaranje kriminalne grupe i za međunarodni šverc kokaina iz Latinske Amerike u Evropu.

Lokalni mediji ga nazivaju „međunarodnim kraljem kokaina“. Libanac je poznat po tome što kokain nabavlja od proizvođača u Kolumbiji, Boliviji i Peruu i prodaje ga kupcima iz Evrope.