Crna hronika

Ovim ubistvom Zemunci su preuzeli tron u srpskom podzemlju!

Autor mondo.me Izvor Kurir

Ubistvom Zorana Uskokovića Skoleta, na današnji dan prije dvije decenije, a poslije likvidacija nekoliko njemu bliskih ljudi, zemunski klan je preuzeo vlast u srpskom podzemlju, uz logističku podršku tadašnje Državne bezbijednosti

Izvor: Guliver/getty images/iStock / Getty Images Plus/ipopba

Skole je ubijen 27. aprila 2000. u vatrenom okršaju u beogradskom naselju Vidikovac. Sa njim je poginuo i njegov telohranitelj, policajac Miloš Stevanović. Likvidaciji je prethodila jurnjava automobilima, a na njihov automobil pucano je iz audija u pokretu. Ispaljena je kiša metaka iz kalašnjikova i pištolja i pravo je čudo da niko od prolaznika nije stradao u unakrsnoj vari pošto se sve odigravalo oko 16 sati.

Napadači su pošto su likvidirali Skoleta i telohranitelja pobegli i kasnije je pronađeno zapaljeno vozilo iz kog je pucano. Skole je, kako se verovalo, platio životom, to što su "zemunci" njega smatrali jednim od organizatora ubistva Željka Ražnatoviča Arkana 15. januara 2000. u hotelu "Interkontinental".

Iako Uskoković nije direktno učestvovao u pucnjavi, glavni akteri ovog zločina - Dobrosav Gavrić, Milan - Miki Đuričić i Dragan Nikolić Gagi bili su povezani sa njim. To je bilo dovoljno "zemuncima" da Skoleta označe kao organizatora ili bar nekoga koji je bio desna ruka naručiocu ubistva. Pre Skoleta su ubijeni Mirko Tomić Bosanac, Radoslav Trlajić Bata Trlaja, Branislav Lainović Dugi, Zoran Davidović Ćanda i Ivan Stojanović, a upravo je Uskoković bio onaj koji je povezivao sve njih.

Ko je Skole

Skole je 1992. godine bio osumnjičen za učešće u ubistvu Branislava Perovića, inspektora Trećeg odjeljenja u kafiću "Bakardi". Oslobođen je za to, ali je kružila priča da su Dejan Zoraja i Dejan Jakšić za novac preuzeli krivicu. Povezivan je i sa ubistvima Milorada Vlahoviča Vlaje, savetnika u UKP MUP Srbije i Dragana Simića, načelnika OUPO Savski venac, ali nisu prikupljeni dokazi da bi se našao na optuženičkoj klupi. Takođe je dovođen u vezu i sa trgovinom narkoticima i prodajom ukradenih automobila, ali i švercom cigareta i nafte.

"Uskokovićevom ubistvu prethodila je uvertira u kojoj su "zemunci" imali logističku pomoć tadašnje DB. Posle likvidacija pojedinih bliskih ljudi, Skole je otišao iz Srbije, a kada se vratio na aerodromu su oduzeti blindirani automobili koji su ga čekali. Jasno je da to nisu mogli sami "zemunci" već je bila neophodna pomoć države. I time su ga na izvestan način izbacili iz ravnoteže", kaže Mile Novaković, penzionisani načelnik Uprave kriminalističke policije MUP Srbije.

Samo dva dana od Skoletove egzekucije, na zgradu na Ceraku, u kojoj je živei sa suprugom u dvoje djece bačena je ekplozivna naprava. U vrijeme eksplozije Skole i ukućani su bili u stanu.

Niko od njih nije povrijeđen, a u stanu čak nije bilo ni materijalnih oštećenja jer je Uskoković prije toga promenio stolariju, ugradio blindirana vrata i prozore, kao i video-nadzor, I dok je policija još istraživala vruće tragove na mjestu eksplozije, Skole je likvidiran.

U Skoletom ubistvu su učestvovali Sretko Kalinić, Mile Luković Kum, Nikola Bajić, Miloš i Aleksandra Simović, Vladimir Milisavljević, Milan Jurušić Jure i Dušan Krsmanović. Uskokovićeva majka Milosava na suđenju je kazala da su ubice njenog sina jurile po Španiji, Švedskoj i Makedoniji.

Tagovi