Crna hronika

Iz Europola upozoravaju: Pedofili vrebaju djecu na internetu

Autor mondo.me Izvor Dan

Kriminalistička obavještajna agencija Europol upozorava roditelje da sačuvaju svoju djecu od eksplicitnog i opasnog sadržaja na internetu, s obzirom da su djeca sada, zbog novonastale situacije koju je izavao virus korona, sve češće uz računare i telefone

Izvor: Guliver/Getty Images/ KatarzynaBialasiewicz

Kako je ustanovljeno, opasnost najviše prijeti od seksualnog uznemiravanja djece preko interneta.

Advokat Srđan Lješković kazao je za Dan da ne treba zaboraviti da takozvano sajber maltretiranje izaziva ozbiljne psihičke probleme kod djece, a neka djeca koja ne mogu da istrpe sramotu koja im je prikazana putem interneta odlučuju se i na samoubistvo.

“Jednom objavljene na internetu, fotografije, pisma i loši komentari mogu teško da se uklone i traju zauvijek. Posebno treba povesti računa da ovaj vid maltretiranja može da traje 24 sat u sedam dana i da može da se desi svakoj porodici. Moj predlog je da roditelji stalno razgovaraju sa svojom djecom i da na najmanju naznaku ovoga nasilja dijete obavijesti roditelje o tome, što prije to bolje, jer se ne smije čekati da ovaj problem preraste u nešto teže i gore”, jasan je Lješković.

Iz Europola su pojasnili da opasnost mogu biti igre sa elementima sličnim kockanju, izrada eksplicitnog materijala, maltretiranje, pornografija i nasilni sadržaj na mreži, seksualna prisila i seksualno iskrivljenje.

“Ukoliko vaše dijete ima tzv. pametan telefon ili kompjuter, a sa djetetom niste razgovarali kakve sve to skrivene i loše namjere može da nosi, to vam je isto kao kada biste dopustili strancu da uđe u vašu kuću i da se igra sa vašim djetetom bez ikakve nadležnosti ili kontrole od vaše strane”, istakao je Lješković.

Europol sugeriše roditeljima ili starateljima da sa djecom pričaju o bezbjednosti na internetu i da u dogovoru s njima odrede vrijeme koje će najmlađi provoditi uz internet i sadržaje za zabavu njihovog uzrasta.

“Takođe, poželjno bi bilo ograničite sekcije privatnosti za igrice i aplikacije, kao i ograničiti djeci upotrebu veb-kamere. Savjetujemo i da isključe podataka o geolokaciji nauređajima”, savjetuju iz Europola.

Lješković kaže da dosadašnja istraživanja, koliko je njemu poznato kao advokatu koji je radio nekoliko predmeta ove vrste, pokazuju da je jedno od šestoro djece na godišnjem nivou izloženo seksualnom zlostavljanju i maltretiranju putem interneta.

“A samo jedno od njih šest smogne snage da se povjeri roditeljima ili nekoj bliskoj osobi”, kazao je Lješković.

Kontrolišite onlajn aktivnosti djece

Kako bi djeca bila što zaštićenija i sigurnija od opasnosti koje mogu doći do njih preko interneta, roditelji moraju da vrše određeni nadzor nad njihovim onlajn aktivnostima.

“Budite uključeni u njihove onlajn aktivnosti tako što ćete znati koje aplikacije koriste i koje sajtove posjećuju, te da li je to u skladu sa njihovim godinama. Koristite roditeljski kontrol filter. Pratite upotrebu interneta i zaštitite djecu od štetnih sadržaja”, sugerišu iz Eurpola.

Za zaštitu djece na internetu od velikog je značaja prijava i blokiranje zahtjeva od nepoznatih osoba.

“Budite oprezni za znakove opasnosti i podržite svoje djete. Obavezno pozovite policiju ukoliko smatrate da je vaše dijete u opasnosti”, ističu iz Europola.