Crna hronika

Održan sastanak u kabinetu Šaranovića: Uspostaviti snažnu institucionalnu spremnost za suštinske reforme

Autor Ksenija Milović Izvor Vijesti

Zaključeno je da bi javno-zdravstvene politike trebalo da budu u funkciji praktičnog smanjivanja rizika od nasilja

Izvor: MUP Crne Gore

Neophodno je uspostaviti snažnu institucionalnu spremnost i volju da se pristupi ozbiljnim i suštinskim reformama u društvu, radi preveniranja i sprječavanja događaja sličnih tragediji na Cetinju, kako prenose Vijesti.

Ovo je zaključeno na sastanku predstavnika Savjeta za građansku kontrolu rada policije, čelnika Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije.

Zaključeno je da bi javno-zdravstvene politike trebalo da budu u funkciji praktičnog smanjivanja rizika od nasilja, prenose Vijesti.

Ovaj sastanak je održan povodom masovnog ubistva na Cetinju 1. januara, kada je Aco Martinović iz vatrenog oružja usmrtio 12 osoba, a potom počinio samoubistvo. Četiri ranjene osobe na liječenju su u Kliničkom centru. Održan je u kabinetu ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića, na inicijativu Savjeta. Osim Šaranovića, prisustvovali su i predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije Zoran Čelebić, članica Savjeta dr Milena Popović Samardžić i vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović.

Takođe, savjet je saopštio da je tom prilikom razgovarano o "aktuelnom osjetljivom bezbjednosnom trenutku", sa fokusom na posljednji tragični događaj u Cetinju.

"Razgovarano je i o mogućnosti osmišljavanja i primjene različitih modaliteta sadejstva i inter-resorne saradnje, koja bi dovelo do efikasnije generalne prevencije, otkrivanja ranog uzroka nasilja, prepoznavanja obrazaca ponašanja lica koja su indukovana određenim stepenom poremećaja u ponašanju, a samim tim i sprječavanja eskalacije nasilja od strane ovih lica. Važno je, u tom smislu, da postoji i da se uspostavi snažna institucionalna spremnost i volja da se pristupi ozbiljnim i suštinskim reformama u društvu, radi preveniranja i sprječavanja sličnih tragičnih događaja", piše u saopštenju.

Kako dodaju detaljno je razgovarano i o "brojnim pitanjima koji opterećuju rad i postupanje policije", a Savjet je dao i nekoliko preporuka koje bi "trebalo da doprinesu jačanju povjerenja u rad policije", pišu Vijesti.

Savjet je pohvalio komunikaciju Uprave policije sa građanima i medijima povodom ovog tragičnog događaja, "u smislu da je napravljen iskorak u transparentnosti policije i blagovremenom informisanju javnosti sa preciznim podacima, a posebno davanjem upozorenja građanima o izvršiocu i opasnosti koju je ovo lice predstavljalo".

"Savjet i Uprava policije - Ministarstvo unutrašnjih poslova ostaju posvećeni kontuiranoj i na povjerenju zasnovanoj saradnji, kako bismo zajedno, kroz usvajanje konstuktivnih preporuka i uz dosljednju primjenu zakona, radili na povećanju nivoa transparentnosti i daljem unaprjeđenju rada policije", piše u saopštenju.