Crna hronika

NEDOZVOLJENI BRAKOVI I PROSJAČENJE POD LUPOM TUŽILAŠTVA

Autor Anđela Vukčević Izvor CdM

Žrtve prosjačenja su maloljetna lica, uglavnom pripadnici RE populacije.

Izvor: MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac

Za nešto više od tri godine pred državnim tužilaštvom pokrenuto je 11 postupaka zbog sklapanja nedozvoljenog braka u kojima je oštećeno 10 djevojčica i jedan dječak. Kako se navodi u dokumentu Vlade Crne Gore, žrtve sklapanja nedozvoljenog braka su uglavnom djevojčice koja uglavnom trafikuju članovi porodice. Ovi podaci se odnose na period od 1. januara 2021. godine do 19. aprila 2024. godine.

To se navodi u odgovorima na Upitnik ekspertske grupe Savjeta Evrope (GRETA) u okviru IV kruga evaluacije implementacije Konvencije Savjeta Evrope o borbi protiv trgovine ljudima u Crnoj Gori.

Istovremeno, formirani su predmeti i u slučajevima prosjačenja u kojima je oštećeno jedno muško punoljetno lice, šest muških maloljetnih lica i 11 maloljetnica.

Žrtve prosjačenja su maloljetna lica, uglavnom pripadnici RE populacije.

Navodi se i da su fomirani predmeti zbog prostitucije, seksualne eksploatacije, pornografske svrhe u kojima je oštećeno 21 punoljetno i dva maloljetna ženska lica, ali i radne eksploatacije u kojima je oštećeno dva muška maloljetnka i 335 punoljetnih muškaraca.

“Žrtve seksualne eksploatacije žene strane državljanke, a radne eksploatacije muškarci strani državljani. Seksualna eksploatacija zastupljena je uglavnom u južnoj regiji (najveći broj žrtava), a radna u građevinskom sektoru. U Strategiji su kao ranjive kategorije prepoznata djeca, pripadnici manjina, stranci, lica nesposobna zbog nekog psihičkog ili fizičkog stanja”, navodi se u dokumentu.