Crna hronika

APELACIONI SUD: SUD DONOSI ODLUKU O IZRUČENJU DO KVONA, A NE MINISTAR PRAVDE

Autor Balša Janković Izvor CdM

Apelacioni sud je nakon juče održane sjednice vijeća donio rješenje kojim je uvažio žalbu branilaca okrivljenog Kwon Do Hyeonga,te je ukinuo rješenje Višeg suda u Podgorici od 29.decembra prošle godine i predmet vratio prvostepenom sudu na ponovni postupak i odlučivanje

Izvor: MONDO/Anđela Pešić

Apelacioni sud Crne Gore je nakon juče održane sjednice vijeća donio rješenje kojim je uvažio žalbu branilaca okrivljenog Kwon Do Hyeonga, te je ukinuo rješenje Višeg suda u Podgorici od 29.decembra prošle godine i predmet vratio prvostepenom sudu na ponovni postupak i odlučivanje, piše CdM.

Prvostepenim rješenjem Višeg suda utvrđeno je da su ispunjene zakonske pretpostavke za izručenje državljanina Južne Koreje okrivljenog Kwon Do Hyeonga, radi krivičnog gonjenja zbog više krivičnih djela po molbi Južne Koreje i molbi Sjedinjenih Američkih Država.

Odlučujući o žalbi branilaca okrivljenog, vijeće Apelacionog suda je ocijenilo da je to rješenje zahvaćeno bitnim povredama odredaba krivičnog postupka ZKP-a, jer j, kako objašnjavaju, izreka rješenja nerazumljiva, rješenje nema razloga o odlučnim činjenicama, a dati razlozi su nejasni, što predstavlja razloge za njegovo ukidanje.

“Naime, prvostepeni sud nije imao u vidu da se u konkretnom slučaju radi o skraćenom postupku izručenja u kojem sud saglasno članu 29 Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, a ne ministar pravde za razliku od redovnog postupka, donosi odluku o izručenju. Takođe, konstatovano je da prvostepeni sud nije na nesumnjiv način utvrdio redoslijed prispijeća zamolnica Republike Južne Koreje i Sjedinjenih Američkih Država, što je jedan od kriterijuma prilikom odlučivanja u smislu člana 26 navedenog zakona, u slučaju kada izručenje istog lica traži više država”, navodi Apelacioni sud.

Do Kvon i njegov poslovni partner uhapšeni su prošle godine na Aerodromu u Podgorici, kada su pokušali da napuste Crnu Goru, koristeći lažne pasoše. Zbog toga su pred sudom u Podgorici osuđeni na višemjesečne zatvorske kazne.

U Južnoj Koreji je u septembru 2022. izdat nalog za hapšenje Do Kvona, nakon što su njegove kriptovalute Terra i Luna doživjele krah, kao i kompanija Teraform Labs, u kojoj je suvlasnik, prenosi CdM.