Crna hronika

"ZA UBISTVO TRUDNE ŽENE MORA BITI IZREČENA NAJTEŽA KAZNA! TREBALO JE RODI ŽIVOT, A ON JE UGASIO DVA"

Autor Anja Rašović Izvor RTCG

Ubistvo trudne žene oblik je teškog ubistva za koje se može izreći najteža kazna, kategoričan je advokat Aleksandar Kovačević.

Ilustracija
Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Kovačević je za Portal RTCG komentarisao presudu Višeg suda koji je Daliboru Nikoliću juče izrekao kaznu zatvora od 12 godina za svirepo ubistvo njegove trudne partnerke Zumrite Nerde (27).

Kovačević je pojasnio da je sud u ovom slučaju izrekao maksimalnu kaznu za krivično djelo nasilje u porodici sa smrtnom posljedicom.

"Sud je vezan optužnim aktom tužioca. Međutim ovdje se radi o tzv. idealnom sticaju krivičnih djela kada jedna radnja ima obilježje više krivičnih djela“, naveo je Kovačević.

Kako smatra, nije bilo smetnji za najtežu kaznu jer je, pravilo da "optužba uvijek ide za teže djelo“.

"U ovom slučaju je moralo biti, jer su povrijeđena dva zaštićena objekta - žena i nerođeno dijete“, pojasnio je Kovačević.

Ovaj slučaj koji je potresao crnogorsku javnost komentarisao je za naš portal i advokat Veselin Radulović koji ne vjeruje „da je moguće obrazložiti da okrivljeni koji osam sati tuče i muči žensku osobu postupa sa nehatom u odnosu na posljedicu smrti koja nastupi zbog takvih njegovih radnji“.

„Naknadno saopštenje Višeg suda dodatno pokazuje da i taj sud već sumnja u zakonitost takve odluke“ istakao je Radulović.

Kaže da su tolerisanje nasilja prema ženama i neadekvatna kaznena politika sudova doveli do tragičnih slučajeva i krajnje je vrijeme da se država, a posebno pravosuđe, ovim problemom ozbiljno pozabave i pošalju poruku da će odgovor na nasilje prema ženama biti adekvatan, piše RTCG.

“Na osnovu informacija koje su objavili mediji, presuda Višeg suda je više nego dubiozna. Naime, uz ogradu da nijesam upoznat sa stanjem u spisima predmeta, ipak ne vjerujem da je moguće obrazložiti da okrivljeni koji osam sati tuče i muči žensku osobu postupa sa nehatom u odnosu na posljedicu smrti koja nastupi zbog takvih njegovih radnji. Naknadno saopštenje Višeg suda dodatno pokazuje da i taj sud već sumnja u zakonitost takve odluke”, kazao je Radulović.

Samo dan nakon Međunarodnog dana ljudskih prava, ovakva presuda, prema njegovim riječima, šalje poruku da država nije u stanju da zaštiti pravo na život ženama koje trpe nasilje, odnosno da se najteži oblici nasilja nad ženama nedopustivo relativizuju.

Dalibor Nikolić. Čovjek koji bi po sudu mnogih ostatak života trebalo da provede u zatvoru, na slobodu će izaći nakon 12 godina ako drugostepeni organ potvrdi presudu koju je juče donio Viši sud u Podgorici, uprkos činjenici da je ugasio život svoje mlade patnerke i djeteta koje je bilo začeto u njenom stomaku.

Od juče u javnosti odzvanja “monstrum”, “ubica”, uz kritike na račun institucija, naročito na račun cjelokupnog pravosudnog sistema, prenosi protal RTCG.

Sudija Višeg suda Veljko Radovanović Daliboru Nikoliću je odredio 12 godina zatvora nakon što je svirepo ubio partnerku sa kojom je živio u vanbračnoj zajednici, Baranku Zumritu Nerdu (27).

Brutalno ju je u kontinuitetu tukao, a u januaru prošle godine zadao joj je i poslednji udarac. Preminula je u Kliničkom centru Crne Gore nekoliko dana nakon što je izudarao. Ostalo je troje djece bez majke.

U trenutku kada je na tu ženu podigao bejzbol palicu, ona je u sebi nosila dijete.

Trebalo je da rodi život.

On je ugasio dva. I pokazao je gdje smo kao društvo.

Sudija Radovanović je međutim juče, iako je kritikovan od strane i lačke i stručne javnosti, dao, prema objašnjenju iz presude, zapravo maksimalnu kaznu od 12 godina zatvora koja je predviđena za nasilje u porodici.

Od tri do do 12 godina zatvora ako ubiješ svoju ženu. Ako ubiješ tuđu, možeš da dobiješ 40.

Da li je to pravda?

Tužilaštvo je, da podsjetimo tražilo maksimalnu kaznu zatvora od 40 godina za Nikolića, dok je njegova odbrana predlagala blažu kaznu, piše RTCG.

U presudi je, međutim, navedeno da Nikolić nije mogao biti optužen za krivično djelo teško ubistvo, “jer nije moglo biti utvrđeno da je postojao umišljaj”.

“Sud nije mogao utvrditi da se radi o teškom ubistvu, s obzirom da nije mogao da utvrdi da je postojao umišljaj. Optuženi je više godina vršio psihičko i fizičko nasilje, što svjedoči da nije postojao umišljaj da je ubije, već da je u kontinuitetu psihički i fizički zlostavlja. Za nasilje u porodici predviđena je zatvorska kazna u trajanju od 3 do 12 godina”, navedeno je u presudi, uz podsjećanje da je Zumrita u trenutku kada je nastupila smrt bila u drugom stanju, te da je optuženi iskazao surovost nanoseći fizičke lakše i teže tjelesne povrede oštećenoj i ostavivši troje maloljetne djece bez majke, prenosi RTCG.

Da nastavimo.

Nikolić je Zumritu tukao osam sati. O čemu li je razmišljao i da li je bilo umišljaja, nije na nama da sudimo, ali sigurno joj ništa dobro nije mislio.

Nikolić je, po navodima iz optužnice, tokom 15. i 16. januara prošle godine osam sati tukao svoju nevjenčanu suprugu. On je od 22 sata do šest sati narednog dana tukao ženu nakon svađe dok se troje njihove maloljetne djece (od deset, osam i četiri godine) nalazilo u porodičnoj kući.

Da li je razmišljao o toj djeci, što oni preživljavaju gledajući takvu surovost?

Nakon osuda šire javnosti, iz Višeg suda su juče naveli da je ova presuda prostepena, odosno nepravosnažna, a to znači da postoji pravni lijek, pa će dugostepeni sud cijeniti ispravnost pravne kvalifikacije.

Apelovali su na javnost da uvaži navedenu činjenicu i da ne donosi javni sud bez uvida u sve činjenice i okolnosti postupka.

Prethodno je advokatica Jovana Pavlović koja je zastupala porodicu pokojne Zumrite Nerde, kazala da je najblaže što može da kaže da ova presuda predstavlja pravo mjerilo koliko su žene zaista "zaštićene“ u Crnoj Gori i predstavlja „vjetar u leđa“ svima onima koji budu vršili ovakva djela, piše portal RTCG.

Nada se da se drugostepeni odrgan, Apelacioni sud neće složiti sa ovakvom odlukom.