Kada su jednom prilikom u Luci Bar zaplijenjena dva kontejnera švercovanih cigareta, doznalo se da su ti kontejneri stigli iz Dubaija, koji je nakon Balkana postao novo čvorište šverca falsifikovanih cigareta.
Sagovornik Portala RTCG kaže da su kontejneri trebali da nastave put prema Italiji, i da je u njima bilo 875, odnosno 796 kartona cigareta čija se vrijednost procjenjivala na oko 250 hiljada eura, ili tri eura po boksu, piše RTCG.
"Njihova vrijednost na tržištu u Italiji dostigla bi oko milion eura. Ove cigarete bile su vlasništvo jednog poznatog švercera cigareta sa Balkana, koji je svoje poslove i firmu za distribuciju cigareta prebacio u Dubai", tvrdi naš izvor.
On objašnjava da je Dubai tada postao najvažnije čvorište i raskrsnica za šverc cigareta za sjevernu Afriku, Aziju, Bliski Istok, ali i za neke evropske zemlje, poput Italije, Francuske, Španije i Češke.
"Glavni dileri duvana sa Balkana su prebacili svoje poslove u Dubai. U tom gradu je u jednom trenutku bilo čak šezedeset predstavništava firmi za promet cigareta u slobodnim zonama, među kojima i neki svjetski brendovi", priča naš sagovornik.
Sa Balkanom je, kako tvrdi, bilo povezano više od deset kompanija iz Dubaija, kao i jedna kompanija iz Egipta.
Jedan od dilera sa Balkana bio je među najpoznatijim trgovcima duvanom u ovom bliskoistočnom gradu, prenosi portal RTCG.
"Taj čovjek u Dubaiju je imao svoju firmu, jer nije mogao da dozvoli da poslovi dalje trpe zbog njegovog sudskog spora iz vremena šverca devedesetih. Nagodio se, priznao krivicu, dobio uslovnu kaznu i vratio se u Dubai da bi nastavio da radi", kaže naš sagovornik.
Firma tog balkanskog švercera cigaretama osnovana je 2005. godine, pod poznatim imenom. Svoja predstavništva je imala u Tunisu, zatim u alžirskom gradu Talgiris, kao i u Češkoj. Predstavništvo je imala, takođe, i u italijanskom gradu Askoni.
"Bila je povezana i sa dvije of šor firme na Djevičanskim ostrvima", tvrdi dobro obaviješteni izvor.
Kako RTCG piše, razgranat posao sa cigaretama u Dubaiju su imali i drugi poznati šverceri sa naših prostora, a tamo su preselili i napravili i svoje nove rezidencije.
Ovaj izvor objašnjava da je i jedna vrlo poznata kompanija duvana sa balkanskih prostora na Bliskom istoku imala poslovne veze i svoju fabriku, i da je u Iranu godišnje proizvodila šest i po milijardi cigareta, od kojih su se kasnije lažnim markama pravili falsifikati poznatih svjetskih brendova.
Prema njegovim riječima, još jedna balkanska zemlja je falsifikovanim cigaretama navodno snabdijevala Filipine i Singapur, dok je lažane cigarete u ogromnim količinama preko Dubaija distribuirala i Kina, kao i druge istočno azijske zemlje.
Portal RTCG je u prethodnom tekstu podsjetio na šverc duvana devedestih preko naše države, koji su vodile italijanske mafijaške organizacije "Sakra korona unita", "Kamora“ i "Tarda“ koja je kasnije protjerana u unutarmafijaškim obračunima i borbi oko novca od cigareta, prenosi RTCG.
Naš dobro obaviješteni izvor nam je otkrio da je preko Crne Gore prometovano cigareta u vrijednosti od oko jedanaest milijardi eura, od čega je tri milijarde pripalo italijanskoj mafiji.
Ovaj izvor je vrlo detaljno opisao kako je novac stečen od prodaje cigatreta iznošen diplomatskom poštom iz Crne Gore na Kipar i u Grčku, i kako se preko Engleske i Beliza prao i vraćao u Crnu Goru. Prema podacima njemačkih istražitelja, šverc duvana preko Crne Gore u tim razmjerama je tekao sve do 2001. godine.
Ali, i kada su poslovi prebačeni u Dubai, Luka Bar je, ipak, ostala aktuelna i svake godine iz naše ove luke nastavljeno je da se švercuje šest stotina kontejnera cigareta.
Da se lažne cigarete i proizvode u Crnoj Gori, govorili su godišnji izvještaji Globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala (GI-TOC). Teško je, kako kažu, iznijeti procjenu količine falsifikovanih cigareta, navodno proizvedenih u fabrikama u Podgorici i Mojkovcu, koje su se otpremale iz Bara.
“Izvor blizak službenicima Luke rekao je da je izvoz cigareta toliko veliki i povezan sa uticajnim ljudima, da u Luci navodno postoje skladišta koja su isključivo namijenjena za čuvanje švercovanih cigareta, dok se privatne kompanje bave punjenjem i pražnjenjem kontejnera. Navodno je posao toliko razrađen da ga je moguće ostvariti jedino u dosluhu sa Lukom i carinskim službenicima i policijom", pisalo je u jednom od ranijih izvještaja Globalne inicijative.
Sagovornik Portala RTCG tvrdi da šverc duvana na našim prostorima nikada nije prestao, i da je većina balkanskih država svoje budžete u dobroj mjeri punila na ovaj način, što je ukazivalo na otvorene i jasne sprege kriminalnih organizacija i vladajućih struktura u državama na Balkanu.
Da je novinarsko bavljenje temama šverca bilo vrlo opasan posao, govori veliki broj napada na novinare u proteklim godinama, koji su u dva slučaja imali tragičan kraj. Neki od napadača na ubijenog urednika „Nacionala“ Iva Pukanića proceuirani su i osuđeni, ali bez otkrivanja jasne pozadine i naručilaca, dok ubistvo urednika „Dana“ Duška Jovanovića ni do danas nema nikakav epilog, osim jednog osuđenog saučesnika.