Naime, Viši sud je Korejcima odredio ekstradiocioni pritvor na šest mjeseci po zamolnici Južne Koreje koja ih traži zbog prevare teške 40 milijardi dolara.
Viši sud potvrdio je odluku o prihvatanju jemstva u iznosu od 800.000 eura koje su za slobodu ponudili državljani Južne Koreje Do Kvon i Hon Čand Jun, ali uprkos ovoj odluci, oni će ostati iza rešetaka Istražnog zatvora u Spužu, kako saznaje Standard.
"Drugostepeno vijeće Višeg suda odbilo je žalbu Osnovnog tužilaštva u Podgorici na odluku Osnovnog suda da se prihvati jemstvo koje su ponudili državljani Južne Koreje kako bi se sa slobode branili od optužbi za falsifikovanje isprava. Međutim, kako se protiv K.C.D. i H.C.J. pred Višim sudom vodi još i ekstradicioni postupak po zamolnici Južne Koreje da se izruče toj državi, sudija za istrage je u ovom predmetu odredila ekstradicioni pritvor", pojasnila je za Pobjedu savjetnica za odnose sa javnošću Višeg suda u Podgorici Marija Raković.
Ona je dodala da je državljanima Južne Koreje određeno šest mjeseci ekstradicionog pritvora.
Osnovni sud je početkom juna po drugi put prihvatio jemstvo od po 400.000 eura koje su ponudile supruge državljana Južne Koreje Do Kvona (32) i Hon Čand Juna (37), kako bi se ovi optuženi sa slobode branili od optužbi za falsifikovanje pasoša uz pomoć kojih su 23. marta htjeli da napuste Crnu Goru.
Sutkinja Ivana Becić je nakon što je Viši sud ukinuo njenu prvu odluku o prihvatanju jemstva ponovo donjela istovjetno rješenje, kako saopštava Standard.
Iz Osnovnog suda u Podgorici su ranije naveli da je u odluci o prihvatanju jemstva precizirano da se ovi optuženi puste na slobodu nakon pravosnažnosti ovog rješenja i pošto uplate ukupno 800.000 eura u depozit suda.
Osim jemstva, prema okrivljenima je, kao mjera obezbjeđenja prisustva okrivljenih i za nesmetano vođenje postupka, određena i mjera zabrane napuštanja stana, za koju sud nalazi da uz jemstvo u znatnoj mjeri supstituiše pritvor, a osim toga i jemstvo garantuje poštovanje izrečene mjere nadzora.
Optuženi Korejci su prilikom davanja odbrane za falsifikovanje isprava pred podgoričkim Osnovnim sudom ustvrdili da su pasoši Kostarike sa kojima su iz Crne Gore pokušali da odlete u Dubaji dobijeni u zakonito sprovedenoj proceduri države koja ih je izdala, kako saznaje Standard.
Nekadašnji ,,kralj kriptovaluta“ Do Kvon i njegov saradnik Hon Čang uhapšeni su 23. marta na podgoričkom aerodromu po potjernici koju su za njima 22. septembra prošle godine raspisale korejske vlasti zbog optužbi za prevaru tešku 40 milijardi.
Lisice na ruke su im stavljene kada su na pasoškoj kontroli pokazali falsifikovane pasoše Kostarike uz pomoć kojih su planirali da se ukrcaju u privatni avion i odlete za Dubaji.
Provjerom prtljaga optuženih pored pasoša Južne Koreje pronađene su i belgijske putne isprave koje su bile skrivene a za koje je provjerama preko NCB INTERPOL-a Brisel takođe utvrđeno da su falsifikovane.
U slučaju da bude osuđen za falsifikovanje isprava, Do Kvon bi, prema ranijim izjavama crnogorskih zvaničnika, mogao biti izručen tek nakon izdržavanja kazne u Crnoj Gori.
Ministar pravde Marko Kovač ranije je rekao da odluka o tome koja bi država mogla imati prednost za ekstradiciju zavisi od težine izvršenja krivičnog djela, mjesta izvršenja ili redosljeda dostavljanja zahtjeva za izručenje, kako saznaje Standard.