Specijalno državno tužilaštvo (SDT) donijelo je naredbu o zabrani raspolaganja u vezi sa imovinom Milete Ojdanića, koji je uhapšen u nedavnoj akciji istražitelja zbog sumnje da je umiješan u međunarodni šverc kokaina.
Podaci iz katastra u koje je imao uvid Portal RTCG, pokazuju da je SDT početkom aprila donijelo naredbu o zabrani raspolaganja kada je u pitanju imovina Ojdanića u Tivtu, Beranama i Andrijevici. U pitanju je naredba Specijalnog državnog tužilaštva Crne Gore KTI-s.br. 6/23 od 4. aprila 2023. godine.
Premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović aludirao je sredinom marta na Miletu Ojdanića, kada je govorio da jedan od uhapšenih važi za jednog od top pet krijumčara kokaina na području Evrope. Te veoma teške i ozbiljne optužbe tek treba da budu sudski dokazane, i apsolutno važi pretpostavka nevinosti, prenosi Standard.
Prema podacima iz katastra, naredna SDT-a se odnosi na imovinu Ojdanića u više opština, a u Tivtu konkretno na stan i vikendicu.
Aktuelna istraga, kako su saopštili predstavnici Vlade, obavljena je uz pomoć i podršku međunarodnih partnera, uključujući Europol. U okviru te akcije, kako se ispostavilo u tužilačkim naredbama, uhapšen je i predsjednik budvanske opštine Milo Božović, koga istražitelji povezuju sa Ojdanićem. Božovićevi advokati odbacili su te navode, ističući da se radi o konstrukcijama i politički motivisanim akcijama, te da je predsjednik Opštine Budva nevin.
Na predlog Specijalnog državnog tužilaštva sud je u martu odredio zadržavanje Mileti Ojdaniću, Vladimiru Bajčeti, Tihomiru Adžiću i Milanu Popoviću.
Više osoba, među kojima je i nekoliko bivših policijskih službenika, uhapšeno jeprošlog mjeseca zbog sumnje da su sarađivali sa kriminalnim klanom.
Specijalno državno tužilaštvo podiglo je početkom ove godine optužnicu protiv nekadašnjeg službenika Agencije za nacionalnu bezbjednost Petra Lazovića i Ljuba Milovića zbog pripadništva kriminalnoj organizaciji Radoja Zvicera, prenosi Standard.
Tada je navedeno da je riječ o krivičnom predmetu koji je ponovo formiran u maju po materijalu Europola i francuskih pravosudnih organa, a koji su bili dostavljeni u julu i decembru 2021. godine.
Na osnovu tih podataka je u Crnoj Gori otvorena aktuelna afera o mogućoj umiješanosti važnih policijskih službenika u organizovani kriminal.