Vijest da je vođa kavačkog klana Radoje Zvicer likvidiran u Panami juče u kasnim poslijepodnevnim časovima je konačno demantovana, ali su mnoge stvari vezane za ovu "pouzdanu informaciju" i dalje misterija.
Interesantno je da je informacija o navodnom ubistvu Zvicera u dalekoj Panami potekla iz Beograda i puštena je u javnost već dva sata nakon napada, iako ni tamošnja policija, ali ni bilo koji panamski mediji, ne samo da nisu u vezi sa ubistvima koja su se dogodila tog dana pominjali samog Zvicera, nego ni bilo kog stranog državljanina.
Veoma brzo po društvenim mrežama krenuo je pravi “onlajn rat” dva suprotstavljena klana, pa su “škaljarci” slavili navodno ubistvo Zvicera kao osvetu za nedavnu likvidaciju njihovog vođe Jovana Vukotića u Istanbulu, dok su “kavčani” kroz podsmijeh sve demantovali.
- Ja kao njegov branilac nemam informaciju ni da je pucano na njega, ni da je mrtav, ni da je živ. Radoje Zvicer je čovjek koji je nedostupan organima i s njim niko nema kontakt. Šta se dogodilo i šta je istina, znaćemo kada se dobije zvanična informacija - rekao je u Miloš Vuksanović, advokat vođe kavačkog klana.
„Uprava policije Crne Gore preko svojih partnerskih službi dobila je potvrdu da ubijeni muškarac u Panami nije Radoje Zvicer“, prenio je juče tamošnji portal „Standard“.
Policijske informacije, prema najnovijim saznanjima, ukazuju da ubijeni muškarac u centralnoameričkoj državi Panami fizički ne liči na šefa kavačkog klana Radoja Zvicera.
Uz identifikacionu i fizičku provjeru, UP Crne Gore je dobila definitivnu potvrdu da on nije ubijen u Panami, već da se radi o drugoj osobi čiji identitet još nije zvanično saopšten.
Interesantno je, međutim, da su u petak uveče, kada se desilo navodno ubistvo, beogradski mediji od više međusobno nepovezanih izvora dobili nezvanične potvrde da je do likvidacije došlo u Panami oko 20 sati po našem vremenu (13 po lokalnom) i da je žrtva Radoje Zvicer.
Ovo je, međutim, samo potvrda da je, po svemu sudeći, ovo bila dobro osmišljena i sa visokog nivoa pokrenuta “kontraobavještajna akcija”, mnogo prije nego obična greška.
Varijanta 1: “Puštena buva” da bi se otkrilo gdje je Zvicer
Veoma interesantan detalj je što je vijest o navodnom ubistvu Zvicera puštena samo dvadesetak dana nakon što je u Istanbulu likvidiran vođa suparničkog škaljarskog klana Jovan Vukotić.
- Prvobitne informacije su potekle iz nezvaničnih kanala, a kada su zvanični kanali u pitanju, nju prvo treba da potvrdi Eurodžast - objasnio je novinar NIN-a Vuk Cvijić, odličan poznavalac svega vezanog za rat klanova koji se iz Crne Gore prelio na Srbiju, Evropu, pa i čitavu planetu.
Pojedini kriminolozi su stava da je to moglo da bude urađeno kako bi se uzburkala njegova okolina i bila otkrivena lokacija na kojoj se skriva. U tom slučaju, izvesno je da su pod posebnom pažnjom njegovi najbliži saradnici, advokati, supruga Tamara i druga rodbina koji bi u takvim situacijama, eventualno, pokušali sa njim da stupe u kontakt.
E sada i ovdje postoje dvije “podvarijante”. Prva da su to uradili “škaljarci” kako bi Zvicera “istjerali na čistinu”, a druga da su to uradile određene službe i agencije koje tragaju za Zvicerom.
Varijanta 2: “Puštena buva” da bi se upozorio Zvicer
S obzirom na ograničena sredstva komunikacija prilikom skrivanja, nije isključeno ni da su vijest o “navodnom ubistvu Zvicera” pustili čak i njegovi ljudi kako bi ga na taj način eventualno upozorili da je njegova trenutna lokacija, bilo da je riječ o Panami ili nekoj drugoj zemlji - kompromitovana.
Ono što je sigurno jasno je da su korišćeni “dobro obaviješteni izvori na visokim nivoima” kako bi cijela priča bila plasirana. Iako je potvđeno da Zvicer nije stvarno likvidiran, činjenica je da informacija do Srbije i Crne Gore nije mogla “tek tako” da stigne za par sati, već to znači da je neko ipak imao interese da iznese u javnost ovu vijest.
Najmanje sedam ubistava „kavčana” u Srbiji
“Kavčani”, na čijem čelu se nalazi Radoje Zvicer, povezani su sa najmanje sedam likvidacija članova suparničkog škaljarskog klana u Srbiji od 2015. do 2021. godine, sumnje su istražnih organa.
Prvo ubistvo koje je izvršio kavački klan u Srbiji, a koja se povezuje sa Zvicerom i “kavčanima”, bila je likvidacija Gorana Radomana u februaru 2015. On je ubijen jer se sumnjalo da je odgovoran za nestanak tovara kokaina iz Valensije zbog kog je počeo sukob između klanova.
U maju 2018. “kavčani” su naručili i ubistvo Dragoslava Miloradovića, bliskog saradnika Luke Bojovića koji sarađuje sa škaljarskim klanom. Mjesec dana kasnije, u eksploziji automobila na Autokomandi ubijen je Siniša Milić, takođe blizak saradnik Luke Bojovića. Za njegovo ubistvo 2021. podignuta je optužnica protiv Darka Dulovića. Tokom 2018. u Beogradu je ubijen Vladimir Popović, zvani Vlada Pop, koji je bio blizak škaljarskom klanu, ali i dobar prijatelj Filipa Koraća, ključnog čovjeka Luke Bojovića u Beogradu.
Kavački klan, posebno njegov beogradski ogranak, povezan je i sa likvidacijom Aleksandra Šarca u oktobru 2020. u garaži tržnog centra u Beogradu, ali i sa ubistvom Bojana Mirkovića mesec dana kasnije u naselju Belvil. Konačno, žrtva sukoba kriminalnih klanova bio je i advokat Dragoslav Miša Ognjanović, koji je ubijen u julu 2018, a čiji su klijenti bili Luka Bojović, Filip Korać i brojni članovi škaljarskog klana. Sumnja se da su “kavčani” naručili njegovo ubistvo.
Panama - zemlja za unosne poslove, ali i za skrivanje
U cijeloj ovoj priči mnogi se pitaju zašto baš Panama. Posljednjih godina kao potencijalne lokacije na kojima se skriva vođa “kavčana” Radoje Zvicer pominjale su se Turska, Kolumbija, Brazil, Dominikanska Republika, pa čak i varijanta da se nalazi na Kosovu i Metohiji.
Ipak, nije tajna da je popriličan broj srpskih i crnogorskih kriminalaca izabrao da se pod lažnim imenom skrasi na prostoru nekadašnje Velike Kolumbije koja obuhvata današnju Kolumbiju, ali i Venecuelu, Ekvador i Panamu. Uz dodatak Perua, Brazila i Gvajane.
Mediji su ranije prenosili da se upravo na ovom potezu krije Radoje Zvicer, ali i jedan od njegovih najbližih saradnika Nikola Vušović, poznatiji kao Džoni sa Vračara, pa čak i Luka Cerović, momak koji se predao prije desetak dana u Beogradu.
Panama je, inače, posljednjih godina postala jedna od najvažnijih zemalja na narko ruti pošto često iz nje kreću tovari ka Evropi, posebno prema najvećim lukama u Belgiji i Holandiji. Jedan od razloga je i što je pojačana kontrola u zemljama koje slove za najveće proizvođače kokaina, poput Kolumbije, Brazila i Ekvadora, pa su narko-bande odlučile da posao djelimično presele u Centralnu Ameriku, odnosno Panamu i Kostariku.