Visokorangirani kriminalci kriju se od atentatora i policije po raznim zemljama, putuju s lažnim dokumentima i predstavljaju se kao uspješni privrednici
Vođe kriminalnih klanova, kao i visokorangirani kriminalci, od atentatora, ali i policije kriju se u raznim zemljama, putuju s lažnim pasošima i ostalim falsifikovanim dokumentima i pritom se predstavljaju kao biznismeni, ugostitelji ili investitori.
Na taj način pokušavaju da skrenu trag potjeri, ali i da opravdaju luksuzan život i velike svote novca koje troše u tim zemljama, kažu izvori Kurira.
Poslednji takav primjer je prošlonedeljna likvidacija Jovana Vukotića, vođe škaljarskog klana, koji je u Turskoj, navodno, na formularu pri ulasku u zemlju naveo da je agent za nekretnine!
Jovan je Porše
Vukotić je, prema nekim saznanjima, nakon što je pobjegao iz rodne Crne Gore, u Tursku ušao s lažnim pasošem.
- Sumnja se da je izrešetani vođa "škaljaraca" s porodicom otišao u Tursku jer se tamo osjećao bezbijedno i mislio je da će pobjeći kavačkim egzekutorima, koji ga od početka krvavog rata do istrebljenja imaju na nišanu. Međutim, ovog puta nije uspio da umakne plaćenim ubicama na motoru, koji su ga ubili s pet hitaca pred trudnom ženom i ćerkom - kaže sagovornik.
Zanimljivo je da je Vukotić, kako se sumnja, prije nekoliko godina živio u Atini kao biznismen s nadimkom Ivan Porše.
- Posle zaplijene kokaina vrijednog 15 miliona eura, krajem 2017. u blizini Atine, policija je tragala za izvjesnim Ivanom, koga su prozvali i "balkanski Eskobar", Ivan Porše. Tek naknadno, kada je Jovan Vukotić uhapšen te godine u Turskoj, a potom izručen Srbiji, Grci su poslali zahtjev za izručenje tvrdeći da je Ivan Porše zapravo Jovan Vukotić - naveli su tamošnji mediji.
Visoko društvo
O životu Jovana Vukotića u Atini, prema onome što su pisali grčki mediji, mogao bi da se snimi film.
- Živio je raskošno i trošio desetine hiljada eura. Predstavljao se kao Ivan, biznismen koji ima ozbiljne firme u Švajcarskoj i Hrvatskoj, ali i kancelarije u drugim državama, koje je često obilazio. Vozio je isključivo nove, skupe automobile, zbog čega su ga u Atini zvali i Ivan Porše. Živio je isključivo u luksuznim vilama, od kojih nijedna nije imala manje od 500 kvadrata, a svaka je imala i bazen. U visoko društvo početkom prošle godine uveo ga je jedan biznismen iz Srbije, iako je izbjegavao mjesta na kojima se okupljaju njegovi zemljaci, možda zbog toga da ga neko ne bi prepoznao - preneli su ranije grčki portali.
Igor Dedović i Stevan Stamatović, vođe škaljarskog klana, koji su ubijeni u restoranu u Atini januara 2020, predstavljali su se kao "hrvatski biznismeni sa srpskim porijeklom".
Istim receptom koristio se i odbjegli Radoje Zvicer, navodni vođa "kavčana", koga su atentatori u maju 2020. našli u elitnom dijelu Kijeva, gdje kvadrat košta vrtoglavih 15.000 evra. Istražitelji su tada otkrili da on u toj zemlji ima razvijen biznis.
Pranje novca
- Tamošnje tužilaštvo pokrenulo je finansijsku istragu protiv Zvicera i njegove supruge Tamare zbog sumnje da su ilegalno zarađen novac ubacivali u legalne tokove, i to preko restorana koji od 2018. drže u Poltavi. Na meti poreske bili su i u Slovačkoj, gdje je Zvicer u istočnom delu zemlje držao tri firme za trgovinu na veliko i malo i knjigovodstvene usluge - podsjeća izvor i dodaje da su u "posao" bili uključeni njegovi brat, snaha, ali i tast.
Kako bi sebe napravio nevidljivim, ubijeni Goran Vlaović (38), visokopozicionirani pripadnik škaljarskog klana, koji je ubijen 25. avgusta na hrvatskom Pagu, predstavljao se kao investitor.
- Vozio je "ferari", trošio ogromne pare u najprestižnijim klubovima, uvek je bio u društvu najskupljih i elitnih starleta. Priča se da je ulagao basnoslovne sume novca u silne hektare vojvođanske plodne zemlje - kaže sagovornik.
Kriminolog Pokušavaju da se uklope i zavaraju trag
Kriminolog Dobrivoje Radovanović kaže za Kurir da kriminalci biraju zanimanje nakon bjekstva kako bi zavarali trag bezbjednosnim službama.
- Mafijaši se trude da se ne ističu i da se uklope gde god da odu. Otvaraju firme, lokale i restorane kako ne bi privukli previše pažnje zbog raskošnog i luksuznog života, kojeg očigledno ne mogu da se odreknu - kaže Radovanović i nastavlja:
- Egzekutori će uvek naći svoju metu pošto imaju doušnike koji rade za velike pare. Kriminalci biraju lagodan život jer žele da uživaju u krvavom novcu koji su stekli kriminalnim radnjama.
Koriste lažne isprave Kožar i Hadžić imali slovenačke pasoše
Zvicer i pokojni Vukotić nisu štedeli novac kako bi se domogli lažnih isprava i nesmetano kretali po svijetu i pored toga što su bili na crvenoj Interpolovoj poternici.
- Vukotić je zbog falsifikovanih dokumenata na ime Georgija Andonova 2018. bio i uhapšen u Turskoj. Sumnja se da to nije jedina lažna isprava koju je on koristio, a za sada se ne zna čiji pasoš je posjedovao u trenutku ubistva u četvrtak - kaže sagovornik.
Ukrajinski istražitelji nakon ranjavanja Zvicera našli su mu isprave na ime Piter Raduj Znice.
- Zvicer je prije tri godine izbjegao hapšenje u Prištini, gdje se skrivao sa svojim jatacima, tada je otkriveno da je koristeći lažne isprave putovao u Istanbul, Beč i Cirih. Imao je pasoš na ime Josip Babić, navodno državljanin BiH - podsjeća sagovornik.
- Vlasnik hrvatskog pasoša bio je pokojni Igor Dedović, koji je likvidiran u januaru 2020. u Atini. "Škaljarci" Alan Kožar i Damir Hadžić, koji su izrešetani na Krfu, imali su slovenačke pasoše - podsjeća izvor i dodaje da je i Slobodan Kašćelan, jedan od navodnih vođa kavačkog klana, uhapšen 2018. u Češkoj sa dva lažna pasoša - francuskim i tzv. države Kosovo.
* Jovan Vukotić - trgovac nekretninama
* Radoje Zvicer - vlasnik restorana, firmi za trgovinu i knjigovodstvene usluge
* Goran Vlaović - investitor
* Igor Dedović i Stevan Stamatović - hrvatski biznismeni sa srpskim porijeklom