Evropske agencije za lijekove (EMCDDA) i Evropska policijska služba (Europol) objavili su izvještaj u kojem je predstavljen uticaj virusa korona na tržište droga
Taj uticaj osjetile su i kriminalne grupe u Crnoj Gori koji profit ostvaruju nelegalnom prodajom droga jer ih je zatvarnje granica, uz zabranu međugradskog i međunarodnog saobraćaja, dovelo u neočekivanu situaciju, piše Dan.
Uz ulično trgovanje narkoticima, koje je bila pod ozbiljnim uticajem ograničenja kretanja, potrošači i trgovci sve se više okreću alternativnim metodama, uključujući korišćenje darknet tržišta, platforme društvenih medija i šifrovane komunikacijske aplikacije, sa bezgotovinskim plaćanjem i manjim interakcijama licem u lice.
Iako se logistika možda promijenila, kretanje velikih količina droge između država nije prestalo, uprkos graničnim kontrolama, zbog kontinuiranog komercijalnog prevoza robe širom Evrope. Manje je dokaza o poremećajima na nivou veleprodajnog uvoza.
“Trgovina drogom morskim putem nastavlja se na nivou sličnom predpandemijskom razdoblju, iako je došlo do značajnih poremećaja u krijumčarenju vazdušnim putničkim prevozom. Trgovina kokainom preko pomorskih brodskih kontejnera nastavlja se na nivou iz 2019, a broj zaplijenjenih kontejnera kokaina u nekim zemljama se povećao. Čini se da se trgovina heroinom nastavlja duž mnogih poznatih ruta (npr. Balkanska ruta)”, saopšteno je iz Europola.
Zabilježen je lokalni manjak heroina, što bi moglo dovesti do prelaska na alternativne, sintetičke opijate.
Iako je potražnja za kanabisom i heroinom i dalje stabilna, potražnja za sintetičkim drogama koje se koriste u rekreacijskim okruženjima znatno je smanjena zbog zatvaranja klubova, ali se proizvodnja sintetičkih lijekova nastavila.
Pandemija je imala veliki uticaj na naš život.
“Međutim, ovaj ekonomski trend nije primijećen u međunarodnoj trgovini drogom. Ta ilegalna tržišta i dalje stvaraju ogromne prihode, što se odnosi i na period pandemije. Količine zaplijenjene droge u nekim zemljama EU tokom prve polovine 2020. godine veće su nego u istim mjesecima prethodnih godina. Ovi rezultati trebalo bi da nas motivišu više nego ikad prije da osiguramo da svaki oporavak od pandemije bude propraćen snažnim i učinkovitim reakcijama međunarodnih zakona. Moramo uraditi sve da krijumčari droga nemaju koristi od mogućih socijalnih i ekonomskih posledica trenutne krize”, kazala je izvršna direktorica Europola Katrin de Bole.
Virus korona je vanredna situacija za javno zdravstvo koja je imala posledice na svim područjima modernog života.
“Ovaj izvještaj pruža vrijedan uvid u kratkbročni uticaj pandemije na tržište lijekova u EU i pomoći će nam da se pripremimo za dugoročne posledice. Ekonomski učinak krize vjerovatno će učiniti neke u našim zajednicama osjetljivijima i na probleme s drogom i na uključivanje na tržište droge. Rast mrežnog trgovanja i šifrovane komunikacije staviće veće opterećenje za sprovođenje zakona. U razdoblju nakon pandemije vjerovatno ćemo vidjeti veću konkurenciju i nasilje povezano s trgovinom drogama. Predviđajući ova kretanja, bićemo spremniji za brz i učinkovit odgovor na nove izazove s kojima ćemo se vjerovatno suočiti”, kazao je direktor EMCDDA Aleksis Gosdel.