U dugo očekivanom susretu predsjednika SAD i Rusije ocijenjeno da su odnosi dvije zemlje "u teškom stanju" ali da ovaj susret "otvara put ka miru". U centru pažnje pitanje Sirije. Incident s Tajnom službom.
Ruski predsjednik Vladimir Putin ocijenio je danas u Helsinkiju da su odnosi Rusije i SAD "u teškom stanju", ali se nada da se dvije strane sada bolje razumiju.
Putin je to rekao na zajedničkoj konferenciji za novinare sa američkim predsjednikom Donaldom Trampom, održanoj posle razgovora i radnog ručka američke i ruske delegacije u Helsinkiju, prenosi finska državna televizija Yle.
Putin je kazao da se nisu složili oko svih stvari, a da su razgovarali i o Siriji.
"Zadovoljni smo razgovorima. Jasno, ostali su neki izazovi. Nadam se da sada bolje razumijemo jedni druge", rekao je ruski predsjednik.
Jedna od tema bilo je i miješanje u američke predsjedničke izbore 2016. godine, kazao je Putin i ponovio da se Rusija nikada nije miješala i da se nikada neće ni miješati.
Prema riječima ruskog predsjednika, novi problemi povezani su sa terorizmom i svjetskom finansijskom situacijom.
"Kao najveće nuklearne sile odgovorni smo za nuklearno naoružanje", rekao je Putin, podsjećajući da je Hladni rat odavno završen.
Kako se navodi, osim Putina i Trampa na konferenciji su bili prisutni svi članovi delegacija dvije zemlje, kao i Trampova supruga Melanija.
SAD I RUSIJA DA RIJEŠE PITANJE SIRIJE
Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da Rusija i SAD treba da preuzmu vođstvo i sarađuju na rješavanju rata u Siriji i humanitarne situacije u toj zemlji.
"Rusija i SAD, bez dileme, mogu da preuzmu liderstvo u tom pitanju i obezbijede prevazilaženje humanitarne krize i pomoć povratku izbjeglica kućama", rekao je Putin na konferenciji za novinare s američkim predsjednikom Donaldom Trampom, a prenosi Tass.
Putin je naveo da je Rusija zainteresovana za očuvanje mira na Golanskoj visoravni i bezbijednost Izraela.
Prema njegovim riječima, poslije uništenja terorističkih grupa na jugu Sirije stanje na Golanu "treba da se vrati u potpunu saglasnost sa sporazumom iz 1974. o razdvajanju izraelske i sirijske vojske", što bi vratilo mir u region i obezbijedilo sigurnost Izraela.
"Gospodin predsjednik Tramp je tome danas posvetio posebnu pažnju. Želim da potvrdim da je Rusija zainteresovana za takav razvoj događaja i držaće se takvog stava", izjavio je Putin.
TRAMP: NOV PUT KA MIRU
Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je danas, poslije razgovora sa ruskim predsednikom, da konstruktivan dijalog sa Rusijom otvara nov put ka miru.
Tramp je na konferenciji za novinare rekao da je današnji sastanak početak jednog dugog procesa, uz snažni dijalog sa Rusijom.
"Naš odnos nikad nije bio gori nego sada", rekao je Tramp, navodeći da se sada, poslije četvorosatnih razgovora u Helsinkiju, sve promijenilo.
Ocijenio je da je današnji dan bio veoma konstruktivan i da je sa Putinom dogovoreno da se razgovori nastave u budućnosti.
Tramp i Putin oči u oči: "Dobar početak" (FOTO)
"Putin je dobar rival i to je kompliment", rekao je Tramp, ističući da daje prednost diplomatiji i angažmanu, a ne konfliktu i neprijateljstvu.
On je kazao da se moraju pronaći načini za saradnju kako bi se dijelili zajednički problemi.
Govoreći o odnosima sa Rusijom, rekao je da su se promijenili i da su za aktuelni status bilateralnih odnosa odgovorne obje zemlje.
Naveo je i da je sa Putinom razgovarao o navodnom miješanju u američke izbore. Prema njegovim riječima, američka istraga o ruskom miješanju je "katastrofa" za SAD, prenosi Rojters.
"Lako sam pobijedio Hilari Klinton", rekao je Tramp i dodao da nije bilo dosluha.
Vjeruje i da Putin i Rusija žele da okončaju problem koji se tiče zabrane nuklearnog oružja.
PUTIN NUDI "POLICIJSKU" SARADNJU: AKO MI VAMA...
Predsjednik Putin predložio je danas da Moskva i Vašington sprovedu zajedničku istragu o ruskim obavještajcima optuženim za hakerske napade tokom izborne kampanje u SAD 2016. godine.
Upitan da li će Rusija izručiti 12 ruskih vojnih obavještajnih agenata optuženih prošle nedjelje u SAD za hakovanje izborne kampanje Demokratske partije, Putin rekao da sporazum iz 1999. godine predviđa uzajamnu pravnu pomoć.
Taj sporazum, kako je objasnio, omogućio bi američkim zvaničnicima da zatraže da ruske vlasti ispitaju 12 osumnjičenih, kao i da američki zvaničnici mogu da zahtijevaju da prisustvuju takvim ispitivanjima, prenosi AP.
Putin je, međutim, dodao da će Rusija onda očekivati da SAD vrate uslugu i sarađuju u ruskoj istrazi protiv Vilijema Braudera, britanskog investitora optuženog za finansijski kriminal u Rusiji. Brauder je zaslužan i za izglasavanja takozvanog zakona "Magnitski", koji je američkim vlastima omogućio da sastavljaju crne liste ruskih zvaničnika za koje tvrde da krše ljudska prava.
Američki predsjednik Donald Tramp ocijenio je da je Putin iznio "nevjerovatnu ponudu" da dozvoli ruskim i američkim istražiteljima da sarađuju u istrazi navoda o ruskim sajber napadima.
Tramp je rekao da ima veliko povjerenje u svoje obavještajne agencije koje su zaključile da se Rusija miješala u izbore, ali i da je Putin danas bio "nevjerovatno snažan" u svojoj tvrdnji da Rusija nema veze sa tim optužbama.