Predsjednik Upravnog odbora (UO) Univerziteta Crne Gore (UCG), Duško Bjelica, saopštio je da ne želi da zauzme poziciju rektora jer je, kako je naveo, njegov fokus Univerzitet, a ne ta funkcija.
On je rekao da svoje stavove uvijek iznosi javno, kritički, i saopštava ih na organima UCG i među kolegama u užem ili širem timu, uvijek jasno i glasno i nedvosmisleno.
“Namjere su mi uvjek jasne pa i ova da nikada nijesam imao želju za funkcijom rektora, i da tu funkciju ne želim ni sad. To zna svako, pa i oni koji to plasiraju već puna dva mjeseca. Oni koji sa akademskih pozicija prijete kolegama mogućom realizacijom njihovih izbora u akademska zvanja i napredovanja u poslu”, naveo je Bjelica u izjavi dostavljenoj agenciji MINA.
On je kazao da vjeruje da je to ipak prošlost.
“Znam i da su moji kritičari svjesni da nijesu u pravu i da moj fokus nikada nije bio rektor već UCG”, naglasio je Bjelica.
On je istakao da je UO UCG, čiji je predsjednik već i u drugom mandatu, sve svoje odluke na svim sjednicama po svim tačkama dnevnog reda donio u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju i Statutom UCG, i shodno Poslovniku o radu tog tijela.
„Sve odluke su objavljene u službenom glasniku, Biltenu UCG, i sve su dostupne široj javnosti i akademskoj zajednici na sajtu Univerziteta. Da, dostupne, ali ne i svim medijima. Pogotovu ne onima čiji urednici i na ličnim profilima komentarišu predsjednika UO UCG, a ne čitaju zvanične odluke”, rekao je Bjelica.
On je naglasio da je na sve funkcije na kojima je bio ili se trenutno nalazi predlagan i izabran. “Na neke sam i ranije davao ostavke i prepuštao ih drugima”.
Prema njegovim riječima, tu nema ništa sporno.
“Na funkciju predsjednika UO UCG sam dva puta jednoglasno izabran. UO UCG, nakon podnesene ostavke 19. Jula ove godine, nju nije prihvatio na narednoj sjednici, i nije tačno da je bila nepoziva”, precizirao je Bjelica.
On je podsjetio da njegova ostavka tada izazvala negodovanje.
“Smetalo je nekima što sam je podnio, a sada smeta i što nije usvojena. Predstavlja se javnosti da sam ostavkom nešto profitirao, da sam na taj način imao neke skrivene namjere. Svi koji misle tako, neka sebi učine bolje. Pozivam ih da učine isto. Neka daju ostavke”, poručio je Bjelica.
UCG je, kako je rekao, javna ustanova Vlade Crne Gore, državna, na kojoj ima više od 1,3 hiljade zaposlenih u akademskom i saradničkom zvanju i administraciji, i više od 500 angažovanih nastavnika i saradnika u nastavi.
Bjelica je ukazao da je to ogroman broj izvršilaca. Na UCG se, kako je rekao, školuje preko 20 hiljada studenata na raznim nivoima studija.
"Stoga smatram da niko ovu ustanovu ne treba da svojata i da sebe poistovjećuje sa njom. Ona je naša zajednička. UCG je svih nas zaposlenih i angažovanih, i iznad i ispred svega naših studenata zbog kojih smo svi tu", poručio je Bjelica.
Oni su, kako je kazao, pokretačka snaga naše mladosti.
"Meni je najveća čast i satisfakcija što su upravo studenti bili za kompromisna rješenja. Bili su za dijalog. Zahvalan sam im na podršci i razumijevanju i od mene imaju puno poštovanje. Bilo je i kad nijesu glasali za moje predloge, i tada sam imao razumijevanja za njih. Možda, ponavljam, odluka koju smo donijeli nije i najbolja, ali ipak je zadovoljavajuća i zakonska", istakao je Bjelica.
On je podsjetio da se u javnosti mnogo manipulisalo sa odlukom o upisu na Visoku medicinsku školu (VMŠ) u Beranama.
"Mnogo se pisalo i pripisivalo, spočitavalo, a niko je nije izvorno objavio. Mislim na odluku UO UCG koja je, ponavljam, donešena u skladu sa Zakonom", kazao je Bjelica.
Kako je naveo, na 70 oglašenih mjesta za upis u samo jednom roku javilo se 150 brucoša za te studije, dok na nekim fakultetima i studijskim programima UCG tražena mjesta nijesu popunjena ni nakon tri upisna roka.
"To treba da nas zabrine, barem isto kao i VMŠ koja je, po mom mišljenju, bespotrebno bila povod za neslaganja unutar i van UCG. I iskreno žalim zbog toga", zaključio je Bjelica.