Predsjednik Vlade Duško Marković rekao je da očekuje da Španija u naredna dva dana okonča proceduru ratifikacije Pristupnog protokola Crne Gore NATO-u i da je dogovoreno da Crna Gora svoje instrumente pristupanja dostavi 5. juna.
"To znači da će Crna Gora toga dana formalno postati članica NATO-a, iako će na Samitu u Briselu krajem ovog mjeseca biti predstavljena praktično kao članica", kazao je Marković u intervujuu Glasu Amerike.
On je kazao da je jedna od tema njegovog razgovora sa državnim sekretarom SAD-a Reksom Tilersonom bila pritisak Rusije na Crnu Gori i snažno prisustvo Rusije u regionu Zapadnog Balkana.
„Rekao sam da je Crna Gora bila izložena snažnom pritisku, da je imao političke, finansijske i obavještajne sadržaje, a naravno cijela akcija je imala za plan destabilizaciju Crne Gore u smislu izazivanja incidenata i oružanih sukoba pa i organizovanja likvidacije bivšeg premijera Mila
Đukanovića", kazao je Marković.
Prema njegovim riječima, na sreću naše službe su na vrijeme otkrile taj scenario, uhapsile aktere toga slučaja.
"Potražujemo organizatore cijele akcije za koje se pretpostavlja da su pripadnici vojne obavještajne službe i na taj način proces je izašao iz Tužilaštva. Vjerujem da će 24. maja nakon podizanja optužnice dobiti i sudski epilog“, rekao je predsjednik Vlade.
Marković u SAD: Crna Gora u NATO-u od juna
Marković je rekao da je stav Tilersona da djelovanje Rusije u Crnoj Gori nije usamljen slučaj već da primjera ima i u drugim zemljama u Evropi i šire i da je konstatovano da se pritisak širi.
Premijer je rekao da se pritisak Rusije na Crnu Goru proširio sa političkog i bezbjednosnog i na ekonomski teren.
„Što se tiče Crne Gore mi smo veoma strpljivi, čak i iznad nacionalnog dostojanstva. Vidite da se takav pritisak na Crnu Goru nastavlja i ovih dana, da su veoma i teške i rigidne i prijeteće poruke Ministarstva vanjskih poslova Rusije“, kazao je Marković.
Govoreći o kampanji Rusije, Marković je rekao da je ona u početku bila usmjerena prema političkim liderima i političkim strankama, a da sada ide u pravcu ugrožavanja crnogorske ekonomije i blokade izvoza kompanija kao što su Plantaže i Montenegro Airlines.
"Ali ono što je posebno zabrinjavajuće je da se vodi neprimjerna, primitivna i prizemna kampanja u odnosu na naše turističke potencijale, na našu sigurnost i stabilnost kvalifikujući nas kao zemlju u kojoj su nesigurni svi koji dođu, a posebno ruski građani, da je Crna Gora zemlja kriminala, korupcije i prostutucije", kazao je Marković.
Kakao je rekao, zabrinjava i čudi da se jedna moćna diplomatija i snažna zemlja služi takvim sredstvima prema jednoj maloj zemlji sa kojom je gajila vjekovno prijateljstvo.
Zabrinuti smo, kaže on, i što sve češće imamo najava u raznim lažnim dojavama o podmetanju eksplozivnih naprava na javnim mjestima, u objektima, u turističkim kapacitetima.
"To je sve priprema jednog opšteg scenarija nestabilnosti i nesigurnosti koji bi mogao rezultirati radikalnim akcijama. Zbog toga smo veoma zabrinuti i usmjeravamo naš sektor bezbjednosti da preventivno djeluje i zaštiti državu i građane“, kazao je premijer.
Predsjednik Vlade je odgovarajući na pitanje da li Crna Gora u istraživanju događaja sarađuje sa SAD odgovorio potvrdno dodajući da je neposredno nakon otkrivanja slučaja Crna Gora pokrenula saradnju sa odgovarajućim službama u regionu i van regiona i da je posebno snažna saradnja sa službama SAD-a i zemalja NATO-a i EU.
On je rekao da se saradnjom došlo do nespornih činjenica koje ukazuju na direktno i neprimjerno uplitanje koje je moglo imati nesagledive posljedice.
Na pitanje da li je u prošlogodišnjim događajima u Crnoj Gori direktno učestvovala država Rusija, Marković je rekao da Crna Gora želi da vjeruje da u tome nema direktne uloge ruskog državnog vrha ali i da nema adekvatne reakcije na kontinuitet napada nakon 16. oktobra posebno preko Ministarstva vanjskih poslova Rusije.
„Znamo sasvim sigurno da iza ove akcije stoje djelovi ruskog sistema, a istovremeno vidimo da zvanična Moskva ne želi da sarađuje sa Crnom Gorom da bi se čitav slučaj razjasnio i objelodanio i ruskoj i crnogorskoj javnosti bio nesporan. To nam govori da nemamo spremnost za takvu vrstu saradnje, a to takođe potvrđuje i opredjeljenje Rusije da ne želi da vidi Crnu Goru na ovom putu već naprotiv", kazao je Marković.
To je, kaže on, situacija koja je vrlo teška i ozbiljna, ali istovremeno Crna Gora ne želi da mijenja svoj pristup.
"Crna Gora je 2006. odlučila da sama kreira svoju političku sudbinu, da usmjerava svoje tokove i svoja ukupna opredjeljenja. Tako čemo raditi i ubuduće bez obzira na to što naspram nas u ovom trenutku stoji tako moćna zemlja kao što je Rusija“, rekao je premijer.