Borba protiv lažnih Facebook vijesti traje nekoliko mjeseci i prvi rezultati su tu. Da li vi znate da prepoznate lažne Facebook vijesti.
Kompanija Facebook je prije nekoliko mjeseci krenula u snažnu kampanju umanjivanja dometa i uticaja izmišljenih priča koje kruže tom društvenim mrežom, devalvirajući sadržaj koji korisnici prijave kao lažan, javlja MN Newsletter.
Sada uvodi i novi alat za borbu protiv širenja dezinformacija. Kada korisnici prijave vijest kao lažnu ili sumnjivu aktivnost primijete posebni Facebook-ovi algoritmi, ona će biti prijavljena partnerima koji se bave provjerom istinitosti.
Facebook u frci zbog lažnih vijesti i objava
U slučaju da stručnjaci barem dve takve partnerske organizacije potvrde da vijest nema uporište u stvarnosti, ispod nje će se, kad god se pojavi na News Feed-u, pojaviti i upozorenje "Disputed by=85".
Najsjajniji primjer lažnih Facebook vijesti
Facebook neće direktno vijesti proglašavati lažnim, već će navesti da su ih "osporili" ugledni analitičari. Neki od njih su Snoups, poznati portal koji već godinama proverava razne urbane legende i lažne priče sa Interneta, kao i Politifakt, američki politički sajt koji odrađuje sličan posao provjere istinitosti političkih izjava.