Iracionalno, nedobronamjerno i neznaveno je cijeniti i vrednovati bilo kojeg državnika i umjetnika u svjetskoj istoriji van istorijskog konteksta u kojem je živio i stvarao, ocijenio je premijer, Duško Marković.
Vlada je povukla Predlog zakona da dan rođenja Njegoša bude državni praznik, zbog neslaganja sa predstavnicima Bošnjačke stranke (BS). Marković je, na godišnjoj konferenciji za novinare, rekao je da je na sjednici Vlade "imao zahtjev koji je mogao ličiti na ucjenu tokom glasanja u parlamentu".
On smatra da je iracionalno ponašanje cijeniti i vrednovati bilo kojeg državnika i umjetnika u svjetskoj istoriji van istorijskog konteksta u kojem je živio i stvarao.
"To je prilično neznaven i nedobronamjerni pristup. Vjerujem da se oko tog možete saglasiti. Tu nema kompromisa. Da nije bilo Njegoša, ne bi bilo današnje Crne Gore", poručio je Marković.
Dan Njegoševog rođenja neće biti državni praznik!
Kako je rekao, taj Zakon je 2013. godine utvrdila Vlada.
"Obaviješten sam da nemamo većinu za taj Zakon i da ga poslanici BS-a neće podržati i rekao sam da ćemo ga povući. Nisam diskutovao o tome sa njima, ni poslanicima, ni vođstvom partije. To nam ne treba, niti nam je trebalo", poručio je Marković.
On je naveo da je smanjenje izdvajanja za finansiranje političkih partija 0,6 na 0,5 odsto, mjera je koju je predložila Demokratska partija socijalista rado prihvaćena kao mjera štednje, ali smatra da ta stopa ne bi trebala biti veća od 0,4 odsto.
Prema njegovim riječima, stopa od 0,6 odsto je najveća u regionu, a možda i u Evropi.
"To je rado prihvaćena inicijativa i čini smanjenje od skoro milion eura. Tu stopu bi trebalo još smanjiti i ona ne bi trebala biti veća od 0,4 odsto u ovom trenutku", kazao je Marković.
Upitan da prokomentariše navode lidera Socilademokratske partije, Ranka Krivokapića da Vlada nije mjesto gdje se odlučuje niti da Skupština kontroliše Vladu, Marković je odgovorio da to ne korespondira sa njegovim karakterom i poimanjem politike, kao ni poštovanjem Ustava i zakona.
"Dok sam na čelu Vlade, ona će raditi i koristiti sva ovlašćenja koja joj iz Ustava proizilaze i niko neće moći mimo nje da ih koristi. Mjesto je gdje se vodi unutrašnja i spoljna politika", poručio je Marković.
Kako je rekao, možda Krivokapić žali za ulogom koju je zakonodavnim pučem obezbijedio za sebe. "Poručujem mu da se vrati u parlament pa ćemo tu govoriti gdje se odlučuje ili ne", kazao je Marković.
On je rekao da je Crnoj Gori neophodan veći nivo društvene kohezije, kako bi crnogorsko društvo moglo da se razvija.
"Unutrašnja kohezija, društvena a posebno politička je neophodna. Nemam ambiciju da to pitanje u ovom mandatu okončam ali moramo snažđnije početi da se tom temom bavimo", rekao je Marković.
On je kao primjer naveo ponudu opoziciji za ulazak u Vladu.
"Ne interesuje ih, rekli su da neće u Vladu. Trebali su to provjeriti jer nije bila formalna ponuda. O tome smo pričali i u Crnogorskoj akademiji nauka gdje smo se saglasili šta svaki akademik mora da učini da bismo postigli ovaj cilj za unutrašnju koheziju", kazao je Marković i najavio da će uporno težiti tom cilju.
Marković je poručio da su za političku situaciju svi politički subjekti podjednako odgovorni i jednako dužni da se bojkot riješi.
"To nije isključiva odgovornost Vlade. Vlast je obavezna da obezbijedi funkcionalnost države i funkcionalnost institucija. Mi radimo ozbiljne državne poslove", rekao je Marković.
Kako je rekao, to je obaveza vlasti.
"Mi politički opoziciji pružamo ruku. U parlamentu možemo da razgovaramo i o njihovom zahtjevu za izbore ali ne sa ulice i političkih kancelarija", poručio je Marković.
Kako je rekao, ne vidi razlog zašto bi Vlada raspisala izbore. Oni su priznati i legitimni.
"Ne možemo da dijalog uspostavimo na bazi izbora 2018. Pozivam ih da uđu u parlament ali nema priče o izborima jer ova Vlada ima puni mandat od četiri godine", naveo je Marković.