Poslanik Demokratskog fronta i jedan od organizatora protesta podrške radnicima "Metalca" Janko Vučinić nakon razgovora sa predstavnicima Vlade rekao da nije dogovoreno ništa konkretno te da je zakazan novi sastanak.
Nakon sastanka sa potpredsjednikom vlade Vujicom Lazovićem i ministrom ekonomije Vladimirom Kavarićem, Vučinić i predstavnici Štrajkačkog odbora Metalca saopštili su da će pregovori sa Vladom bitinastavljeni.
Vučinić je po izlasku iz Vlade rekao da bi taj drugi sastanak mogao da bude večeras ili najkasnije ujutro.
Do tada, radnici Metalca nastavljaju štrajk glađu.
Vučinić je tačno 14:00, uz burne povike okupljenih "Janko, Janko", ušao na pregovore sa predstavnicima Vlade o daljoj sudbini radnika Metalca koji već 15 dana štrajkuju glađu, tražeći od nadležnih da im isplate 14 zaostalih plata, da im se poveže radni staž za 33 mjeseca i obezbijede otpremnine.
Poslije sat i po, Vučinić je izašao iz zgrade Vlade i okupljenma rekao da ima pomaka u pregovorima te da će u toku dana biti održan još jedan sastanak.
On je razgovarao sa potrpedsjednikom Vlade Vujicom Lazovićem i ministrom ekonomije Vladimirom Kavarićem.
"Ne žele da prime naše predstavnike, (premijer Crne Gore) Đukanović se sprda sa nama. Ako nas ne prime do 14 časova, ko je sa nama, idemo na Vladu", poručio je Vučinić.
Prethodno su učesnici protesta gurnuli ogradu do samog ulaza u Vladu, pokušavajući da uđu u zgradu, ali ih je u tome spriječio kordon policije. Skup, koji je u 12 časova brojao oko hiljadu ljudi, znatno se prorijedio. Specijalne jedinice policije su blokirale sve prilaze zgradi Vlade.
Nakon Vučinićevog poziva "ko je sa nama idemo na Vladu", u Karađorđevoj je ostalo svega stotinjak ljudi.
"Pozivam ih da se borimo i pokažemo da radnička klasa u Crnoj Gori postoji i da je sposobna i da promijeni i da sruši Vladu, ako neće da radi u interesu naroda i radničke klase“, saopštio je poslanik DF-a i nekadašnji sindikalni funkcioner.
Skupu su prisustvovali članovi porodica radnika "Metalca", poslanici DF-a i Pozitivne Crne Gore. Podršku radnicima Metalca pružili su radnici iz više sadašnjih i bivših preduzeća.
Vlada je, prema riječima njenih predstavnika, u više navrata u okviru svojih nadležnosti i postojeće legislative, obezbjeđivala razne vidove pomoći za zaposlene u Montavar Metalcu, iako se radi o privatnoj kompaniji.
“Prethodno je Opština Nikšić zaposlenima u toj kompaniji opredijelila pomoć u vidu dugoročne pozajmice u visini od 110 hiljada eura, dok je Fond rada svim radnicima Montavara, kojima je to pravo pripadalo, isplatilo nadoknadu od po 1,92 hiljade eura. Kako bi se izbjegla likvidacija te kompanije, Vlada je opredijelila 1,5 miliona eura”, rekli su nezvanično iz Vlade.
Upravo su radnici i Unija slobodnih sindikata (USSCG) insistirali na opredjeljivanju državne pomoći, jer nijesu prihvatali drugu opciju koja je podrazumijevala stečaj”, kazali su iz Vlade.
Tom prilikom su, kako je objašnjeno, upoznati sa činjenicom da su time iscrpljene sve zakonske mogućnosti za pomoć države tom privrednom subjektu koji se nalazi u 100 odsto privatnom vlasništvu, kao i da opstanak zavisi od budućih poslova.
“Osim pomenute novčane pomoći, Vlada i nadležno ministarstvo su koristili sve raspoložive zakonske mogućnosti da pomognu u obezbjeđivanju poslova, ali to nije dovelo do željenih rezultata jer Montavar nije imao konkurentne cijene”, dodali su iz Vlade.
“U narednom periodu očekujemo da jedna kompanija da konačan stav po tom pitanju. Ipak, značajno je naglasiti da smo, nakon započinjanja štrajka, od štrajkačkog odbora dobili informaciju da radnici više nijesu zainteresovani za pokretanje proizvodnje”, kazali su iz Vlade.
Iz Vlade su zaključili da je izvršna vlast iscrpila sve važeće zakonske mogućnosti u pružanju pomoći toj kompaniji koja je privatizovana kroz stečajni postupak 2004. godine.
Radnici Metalca od 15. septembra danonoćno štrajkuju ispred zgrade Vlade, a njih 25 prošle sedmice je počelo štrajk glađu, nezadovoljni radom institucija u rješavanju njihovih problema.
Izvor: MONDO/Mladen Stojović Oni traže da im se isplati 14 zaostalih plata, poveže radni staž za 33 mjeseca i obezbijede otpremnine.
Vlasnik Metalca je Nikola Furundžić, a Investiciono-razvojni fond (IRF) je stekao pravo nad dvije trećine imovine Metalca, nakon što ta kompanija nije vratila kredit Erste banci od 1,5 miliona eura za koji je IRF izdao garanciju.