Na oko hektar svog imanja u banjskom zaseoku Podljut Ljubomir Radojević započeo je za ovdašnje prilike neuobičajen biznis – otvorio je farmu jelena lopatara!
“Prije godinu iz hobija sam počeo sa formiranjem farme, a vjerovatno da će to prerasti i u ozbiljnije zanimanje, možda i neki značajniji biznis. Trenutno ih imam šest, od čega je sam jednog jelena i tri košute kupio od Petra Novovića iz Bistrice, a prije nekoliko mjeseci tu ima i dvoje mladih”, kaže za podgorički dnevnik Radojević.
Jeleni lopatari potiču iz toplijeg istočnog Mediterana, ali Radojević kaže da su se u Banjanima već prilagodili, te da u Podljutu uživaju na nadmorskoj visini od oko 700 metara.
Pripadaju jednoj od tri vrste jelena, mužjaci mogu da dostignu težinu do 150 kilograma, a ženke najviše do 80.
“Njihov uzgoj ne košta mnogo, ali je neophodno uložiti izvjesna sredstva za njihovu nabavku i opremanje lokacije gdje ih treba smjestiti”, kaže za Dan Radojević, koji je po zanimanju poljoprivredni tehničar.
Za početak ovog biznisa bilo je potrebno svega 5.000 eura, kaže Radojević.
“Ograđivanje blizu hektar imanja, nabavka jelena, zatim hranilica i pojilica koštali me oko pet hiljada eura. Nije to previše ako se uzme u obzir kako i gdje danas ljudi ulažu i kakve rezultate postignu. Smatram da ovaj posao ima perspektivu ako se uzme u obzir da kilogram mesa ovih jelena košta do 20 eura, a recimo, odstrel odrasle jedinke za zainteresovane lovce je hiljadu i po eura po komadu”, ispričao je za podgorički list Radojević.
On dodaje da već ima interesovanja za kupovinu jelena sa njegove farme radi daljeg uzgoja, dok za meso tržišta ima u restoranima od Podgorice do Primorja. Ljubomir u razgovoru za Dan dodaje i da za sada nema u planu da povrati uloženo već da proširi farmu.
“Pripremam još dva hektra imanja da ogradim kako bih povećao broj grla. Siguran sam da će u dogledno vrijeme ovo biti unosan posao, o kojem se, na žalost u Crnoj Gori malo zna. U Hrvatskoj već ima na desetine farmi jelena lopatara, a njihova država uzgajivačima daje podsticajne mjere u vidu raznih kredita i oni će uskoro postati izvoznici tog mesa u Evropsku uniju”, kaže Radojević.
On dodaje da jelenima tokom ljeta skoro i da ne treba dodatna prehrana, dok je u zimskom periodu neophodno obezbijediti sijeno i barem neku vrstu žita.
“Potreban je veliki rad dok se parcela ne ogradi, a sve ostalo se svodi na uživanje i čar za oči. Ljeti bukvalno oko njih nemam nikakvog posla, a zimi u hranilicu stavim dovoljno sijena i nije potrebno ni dvadeset dana da uđem u ogradu”, kaže Radojević.
Vlasnik prve farme jelena lopatara radi u Nikšiću, ali skoro svakodnevno dolazi u svoje selo gdje se uz farmu jelena, bavi i pčelarstvom.
Dan navodi da jelen lopatar star godinu košta 600 eura.
“Za lovce suoni “poslastica”. Odstrel odraslog mužjaka košta 1,5 hiljadu eura i strastvenim lovcima su oni primamljivi upravo kao trofej. Rogovi jelena lopatara, iako je on manje konstrukcije od ostalih vrsta jelena, teški su do 12 kilograma i veći su nego kod ostalih vrsta, i zbog toga su na cijeni kod lovaca jer je to za njih fantastičan trofej. I pored svega toga u Crnoj Gori nema veće zainteresovanosti za ove životinje, a smatram da je u pitanju neiformisanost ili neznanje”, objasnio je na kraju razgovora za Dan Radojević.