Sindikat i radnici Crnagoraputa u stalnom su sukobu sa poslodavcem zbog nepoštovanja Kolektivnog ugovora koji je menadžment, kako tvrde, pokušao da otkaže.
U tome, prema riječima vozača Crnagoraputa koji je, zbog straha da ne izgubi posao, zahtijevao anonimnost, prednjači austrijski menadžer Georg Einboeck, zadužen u kompaniji za zimsku službu i nabavku podizvođača.
Zbog promjene ugovora o radu za 11 od ukupno 65 radnika voznog parka Crnagoraputa, u kompaniji već nekoliko dana prikupljaju potpise za organizovanje štrajka.
Među radnicima tvrde da bi rado napustili kompaniju zbog pritisaka, ucjena i teških uslova rada, ali da ne žele da se odreknu otpremnine od 24 zarade koje im pripadaju po Kolektivnom ugovoru, a koji bi poslodavac da suspenduje.
„I kada pokažeš čiste dokaze o zloupotrebi i krađi asfalta, menadžment se pravi kao da se to nije desilo“, tvrdi jedan od radnika.
Izvršni direktor Crnagoraputa Željko Leković i menadžer Georg Einboeck nisu u petak odgovarali na telefonske pozive kako bi iznijeli svoj stav
Austrijski Štrabag je krajem 2006. kupio 30,92 odsto akcija Crnagoraputa od Vlade za 8,4 miliona eura, s pravom preuzimanja do većinskog paketa. Početkom prošle godine, Štabag je preuzeo Crnagoraput i stekao paket od 95 odsto akcija.
Prije privatizacije Crnagoraput je upošljavao, sa sezoncima, oko 1,2 hiljade radnika, a danas nešto više od 200 sa sezoncima. Kompanija je ranije imala sedam asfaltnih baza, dok je sada u funkciji svega jedna, u Štitarici kod Mojkovca.
Na težak položaj radnika u pismu predsjedniku skupštinske Komisije za kontrolu i praćene postupka privatizacije i poslaniku Demokratskog fronta (DF) Janku Vučiniću je ukazao i predsjednik Sindikata Crnagoraputa Miodrag Savović.
On je kazao da je zbog niskih primanja firma ostala bez školovanog kadra, budući da je ugovorna bruto plata za 80 odsto zaposlenih oko 330 eura.
„Sindikat je u stalnom sukobu sa poslodavcem zbog nepoštovanja Kolektivnog ugovora koji je poslodavac pokušao da otkaže. Pored toga, prisutne su razne vrste mobinga prema radnicima, neplaćanje prekovremenih sati, prijetnje da se neće isplatiti otpremnine prema Kolektivnom, kao i neorganizovanje smještaja i ishrane na terenu. Smišljenim angažovanjem podizvođača, a koji jedino mogu pristojno zaraditi od ovog društva, dodatno se uskraćuje mogućnost zarade zaposlenima“, naveo je Savović u pismu Vučiniću i dodao da mu se obraća “iz očaja”, jer je firma pred gašenjem.
Sindikat i radnici Crnagoraputa, prema riječima Savovića, očekuju da će se, poslije detaljne provjere ispunjenja kupoprodajnog ugovora, u Skupštini naći razlog za poništenje ugovora i da će država ponovo preuzeti kompaniju u svoje vlasništvo.