Uz podsjećanje da se u Evropi proslavlja Dan jezika iz SNP-a poručili da će insistirati da se srpskom jeziku vrati status službenog u Crnoj Gori.
U Socijalističkoj narodnoj partiji (SNP) smatraju da i srpski jezik, kao istorijski, tradicionalno i naučno utemeljen na ovim prostorima, treba da bude službeni jezik u Crnoj Gori, navodeći da će u tome istrajavati i ubuduće.
Iz SNP-a su podsjetili da se širom Evrope, 26. septembar obilježava kao Evropski dan jezika.
Iz te partije su kazali da jezička raznolikost doprinosi boljem razumijevanju različitih kultura, navodeći da je jezik jedno od najznačajnijih obilježja kulture i temelj ljudskog roda na kojem počiva kulturna istorija i tradicija čovječanstva.
“Zato je značaj jezika nemjerljiv.U Evropi postoji preko 200 jezika, kao i mnogi drugi jezici koje govore građani porijeklom iz drugih zemalja svijeta”, kaže se u saopštenju.
Dodaje se da, prema jednom od istraživanja, u Evropi postoji ugroženost takozvanih malih jezika.
Iz SNP-a su kazali da toj grupi jezika pripadaju i jezici sa prostora bivše Jugoslavije, i da se u izvještaju ističe da je Evropa uspjela da ukloni gotovo sve barijere između pojedinih zemalja.
“U Crnoj Gori, međutim, po ovom pitanju, nametnute su nove jezičke granice. To je učinjeno suprotno lingvističkim normama i standardima, a zarad dnevnopolitičkih potreba vladajuće koalicije, koja zapravo i drži vlast stvarajući vještačke podjele među građanima i po pitanju jezika”, rekli su iz te partije.
SNP je podsjetila javnost da je zahvaljujući amandmanima te partije na opšti Zakon o obrazovanju i vaspitanju ostala na snazi odredba da se, imajući u vidu istu lingvističku osnovu, nastava u ustanovi izvodi i na srpskom jeziku, a poštujući prava manjinskih naroda, i na bosanskom, albanskom i hrvatskom jeziku.
“SNP smatra, da i srpski jezik, kao istorijski, tradicionalno i naučno utemeljen na ovim prostorima, treba da bude službeni jezik u Crnoj Gori, i u tome će istrajavati i ubuduće”, zaključuje se u saopštenju.
(MINA)